Strona WWW

Oferta

TURCJA śladami Św.Pawła Apostoła

ŚLADAMI PODRÓŻY MISYJNYCH ŚW. PAWŁA

Stambuł – Pergamon - Izmir – Efez – Maryemana – Selczuk – Pamukkale – Myra – Antalya – Perge - Kapadocja – Konya –Ankara

  

  

PROGRAM:

 

1 dzień – przelot do Turcji  

Zbiórka i przejazd na lotnisou Okęcie w Warszawie; wylot o godz. 10.15, przylot do Stambułu o godz.13.50. Formalności wizowo-paszportowe. Panoramiczny objazd miasta. Transfer do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

 

2 dzień – Stambuł ( Konstantynopol )

Śniadanie, zwiedzanie Stambułu – największego miasta Turcji, pięknie położonego nad Bosforem i łączącego Europę i Azję. Stambuł to dawny Konstantynopol – stolica Bizancjum – Cesarstwa   Wschodniorzymskiego i Kościoła Wschodniego, a następnie państwa otomańskiego. Liczne zabytki miasta świadczą o jego bogatej historii i kulturze. Program zwiedzania obejmuje: pałac cesarski Topkapi, Błękitny Meczet, kościół – muzeum Hagia Sofia, Hipodrom, podziemną cysternę, Złoty Róg, kryty bazar. Dzielnice Pera i Galata. Msza Św. w kościele katolickim. Obiadokolacja i nocleg.

 

 

3 dzień – stambuł – Pergamon - Kusadasi

Msza Sw. w hotelu. Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Bergamy i zwiedzanie Pergamonu – stolicy potężnego Królestwa Pergamonu, później rzymskiej prowincji, gdzie znajdował się monumentalny Ołtarz Zeusa, utożsamiany z „tronem szatana” z Apokalipsy ( dziś jego rekonstrukcja znajduje się w Berlinie); jeden z „siedmiu Kościołów Apokalipsy”. Tu wynaleziono pergamin i stworzono jedną z największych bibliotek starożytności, konkurującą nawet z aleksandryjską. Zwiedzanie ruin Akropolu antycznego miasta. Przejazd do Izmiru/ Kusadasi; obiadokolacja i nocleg.

 

4 dzień – Izmir - Efez – Selczuk

Śniadanie. Przejazd do Izmiru. Starożytna Smyrna była zawsze ważnym miastem portowym. Urodził się tu twórca Iliady i Odysei – Homer. Po zniszczeniach, założone ponownie przez Aleksandra Wielkiego na wzgórzu Pagus. Smyrna wymieniana jest wśród kościołów Apokalipsy. Jednym z pierwszych biskupów- męczenników był Św. Polikarp, uczeń św. Jana Ewangelisty i mistrz duchowy św. Ireneusza z Lyonu, zginął na miejscowej arenie w 155 roku. Jego relikwie przechowywane są w kościele pod jego wezwaniem. Msza Sw. w jednym z chrześcijańskich kościołów.
Następnie zwiedzanie Efezu – najlepiej zachowane antyczne miasto w basenie Morza Egejskiego, gdzie znajdował jeden z siedmiu cudów świata starożytnego – Artemizjon – świątynia Artemidy. Miasto związane z początkami chrześcijaństwa – dwa lata działał tu Św. Paweł nauczając i pisząc m. in. dwa listy do Koryntian, list do Galatów i list do Filipian. W Efezie przebywał także Św. Jan Ewangelista z Matką Bożą. W 431 r. odbył się tu trzeci sobór powszechny, uznający Maryję matką Boga ( Theotokos). Dziś dzięki pracom wykopaliskowym i rekonstrukcyjnym Efez zadziwia swoim ogromem i śladami dawnego bogactwa. Zwiedzanie Selczuku – ruiny Bazyliki Św. Jana z miejscem grobu Św. Jana Ewangelisty, a także twierdza seldżucka i meczet Isa Beja. Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

 

5 dzień – Maryemana – Pamukkale

Śniadanie w hotelu, wykwaterowanie i przejazd do Maryemana – Sanktuarium Domku Matki Bożej, miejsce, gdzie Maryja spędziła ostatnie lata swojego życia pod opieka Św. Jana. Msza Św. Następnie wyjazd do Pamukkale, zwiedzanie Pamukkale – „Bawełniany Zamek” – śnieżnobiałe terasy trawertynowe, utworzone przez spływającą od tysiącleci ciepłą, silnie zawapnioną wodę; zwiedzanie Hierapolis– antycznego uzdrowiska , odwiedzanego podobno przez Kleopatrę – ruiny miasta i jednej z największych starożytnych nekropoli w Azji Mniejszej. Wśród ruin znajduje się Martyrum, gdzie złożono Św. Filipa – towarzysza pierwszej wyprawy Św. Pawła. Przejazd do hotelu w okolicach Fethiye. Obiadokolacja i nocleg.

 

 

6 dzień – Myra – Kemer - Antalya

Śniadanie, przejazd do Demre – dawna Myra, której biskupem był w IV w. Św. Mikołaj. Zwiedzanie kościoła, z czasów bizantyńskich z miejscem grobu Św. Mikołaja. Turystów przyciągają także unikalne wykute w skale grobowce likijskie i dobrze zachowany teatr z czasów rzymskich. Dalszy przejazd malowniczą nadmorską trasą u stóp góry Olimpos do hotelu w okolicach Antalyi. Obiadokolacja i nocleg.

 

7 dzień – Antalya – Perge - odpoczynek nad morzem

Śniadanie, zwiedzanie Antalyi – głównego miasta Tureckiej Riwiery: osmańska dzielnica Kaleici wokół portu, Żłobiony Meczet, Brama Hadriana. Następnie wizyta w Perge– miasta odwiedzanego przez Sw.Pawła podczas jego podrózy misyjnych. Zwiedzanie imponujących ruin z okresu helenistycznego i rzymskiego. Spacer do wodospadów Kursunlu. Po południu powrót do hotelu, czas wolny na odpoczynek; obiadokolacja i nocleg.

 

8 dzień – Konya - Antalya

Po śniadaniu przejazd do Konyi  – starożytne IKONIUM, odwiedzane przez Św.Pawła podczas jego podróży misyjnych; dawna stolica Turków Seldżuckich, dziś ważne muzułmańskie centrum religijne – zwiedzanie meczetu z grobem filozofa – mistyka Celalledina Rumi, zwanego Mevlaną, założyciela zakonu Wirujących Derwiszów. Dalszy przejazd do Kapadocji. Obiadokolacja, nocleg.9 dzień – Kapadocja

Śniadanie, zwiedzanie Kapadocji – krainy o niezwykłym wulkanicznym krajobrazie z licznymi ostańcami o baśniowych kształtach; zwiedzanie podziemnego miasta Derinkuyu, muzeum w GÖREME – kościoły wydrążone w tufie wulkanicznym z pięknymi freskami przedstawiającymi sceny biblijne, były centrum chrześcijaństwa na tych terenach w okresie od VII do XIII wieku, a pierwsze wspólnoty miał tu zainicjować sam Św. Paweł; działał tu jeden z ojców Kościoła – Św. Bazyli; Uchisar – skalne miasto wykute w tufowych stożkach, skalnych grzybach i piramidach. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.


 

10 dzień – Ankara: przelot do Polski

Śniadanie, transfer na lotnisko w Ankarze. Wylot o godz. 14.00 do Stambułu. Przesiadka. Wylot do Warszawy o godz. 16.40, przylot do Warszawy, godz. 18.00.

 

CENA ZAWIERA: transfer na/z lotniska w Warszawie, przelot samolotem Warszawa – Stambuł – Ankara - Warszawa, 9 noclegów w hotelach 3*/4*, transport klimatyzowanym autokarem, wyżywienie - śniadania i obiadokolacje, polski pilot, przewodnik turecki, ubezpieczenie,  wizę turecką.

CENA NIE ZAWIERAbiletów wstępów do zwiedzanych obiektów oraz obowiązkowych napiwków120 EUR, napojów do obiadokolacji.

 

TERMIN: 07.10 – 16.10.2019

 

CENA:

2230 zł + 585 € ( grupa 40 osób)

2300 zł + 595 € ( grupa 35 osób)

2350 zł + 610 € ( grupa 30 osób)

 

Zaliczka 500 zł do 23.04.2019

Konto do wpłat w PLN: Alior Bank 22 2490 0005 0000 4500 9336 0154

Powrót