Strona WWW

Oferta

PIELGRZYMKA CAMINO PORTUGUES
 

Pieszo szlakiem św. Jakuba
z Tui do Santiago de Compostela

 

Camino Portugues a po portugalsku Caminho Português jest zdecydowanie drugim pod względem popularności szlakiem pieszym prowadzącym do świętego Jakuba poza Camino Frances. Najchętniej wybieranym wariantem tego szlaku jest Camino Purtugales Central. To główny szlak prowadzący  z Lizbony do Santiago de Compostela. Prowadzi on śladem dawnej rzymskiej drogi Via XX, którą potem w średniowieczu zmierzali pielgrzymi z Portugalii do grobu św. Jakuba. Trasa piesza z Tui do Santiago de Compostela ma 118 km. Prowadzi między innymi przez miejscowości Padron i Iria Flavia, związane z Wielką Legendą o Świętym Jakubie Starszym Apostole.

Etapy:

  1. Valença/ Tui – Porrinio – 18 km
  2. Porrinio – Redondela – 14,9 km
  3. Redondela – Pontevedra – 19,7 km
  4. Pontevedra – Caldas de Reis – 21,6 km
  5. Caldas de Reis – Padron – 18,1 km
  6. Padron – Santiago de Compostela – 24,9 km


PROGRAM

1 dzień: Warszawa – Porto
Zbiórka i przejazd autokarem na lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie – Okęcie. Przelot przez do Porto. Transfer z lotniska do Fatimy. Nocleg ( bez obiadokolacji ).

2 dzień - Fatima

Msza Sw. śniadanie. Droga krzyżowa prowadza do wioski Valinhos – miejsca objawień Anioła Portugalii oraz sierpniowego objawienia Matki Bożej, zwiedzanie wioski ALJUSTREL, gdzie znajdują się domy rodzinne pastuszków. Powrót do Fatimy. Zwiedzanie Sanktuarium – Capelinha – kaplica stojąca w miejscu objawień Matki Bożej trójce małych pastuszków: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie; Bazylika Matki Boskiej Różańcowej z grobami Franciszka, Hiacynty i S.Łucji;  nowoczesna bazylika Św. Trójcy. Obiadokolacja. Wieczorem nabożeństwo różańcowe i procesji światła. Nocleg.

 

3 dzień –Braga – Bom Jesus - Vigo

Msza Św. Śniadanie. Wyjazd z Fatimy do BRAGI – siedziby Prymasa Portugalii. Spacer po Starówce i zwiedzanie imponującej gotyckiej katedry. Następnie przejazd do wspaniale położonego na wzgórzu nad Bragą, Sanktuarium Bom Jesus do Monte, którego ozdobą są fantazyjne schody 3 Cnót i 5 Zmysłów. Przejazd do Vigo w Hiszpanii. Obiadokolacja. Nocleg.


4 dzień: Tui - Porrino – 18 km
Śniadanie. Wyjazd autokarem do granicznego miasta Tui, nad rzeką Minho. Zaopatrzeni w credenciale, czyli „paszporty pielgrzyma” rozpoczynamy wędrówkę Camino Portugues od wizyty w katerdrze w Tui.  Pierwszy etap prowadzi przez miasto, a następnie wioski i tereny rolnicze oraz leśne, przez most z czasów rzymskich do miejscowości Porrino.  Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

5 dzień: Porrino – Redondela 15 km
Po śniadaniu wyjeżdżamy autokarem do O Porrino, by zacząć wędrówkę tam gdzie ją przerwaliśmy poprzedniego dnia. Z Porrino szlak prowadzi przez most na rzece Louro obok kaplicy Santiaguiño de Antas, Następnie trafiamy na Camino Romano, które doprowadzi nas do miejscowości Redondela. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

6 dzień: Redondela – Pontevedra 20 km
Śniadanie. Powrót do Redondela. Nasz szlak prowadzi przez średniowieczny kamienny most Ponte Sampaio nad rzeką Verdugo, a następnie kilkukilometrowym podejściem do wioski Cacheiro. Dalej przez tereny leśne i niewielkie miejscowości szlak dochodzi do Pontevedra. Zwiedzanie starego miasta i wizyta w Santuario de las Apariciones, gdzie w 1925 r. Siostra Łucja miała objawienia dotycząca nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

7 dzień: Pontevedra – Caldas de Reis 22 km.
Śniadanie. Z Pontevedra szlak prowadzi doliną rzeki Lerez aż do San Mauro. Odtąd droga jest szeroka i prosta. Na trasie spotyka się tradycyjne galicyjski kamienne krzyże, romańskie kościoły i kaplice. Przy gospodarstwach rolnych dalej używane są oryginalne kamienne spichlerze – horreros. Przez most nad Rio Umia szlak wprowadza do Caldas de Reis, starożytnego Aquae calidae.
Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

8 dzień: Caldas de Reis – Padron 20 km
Śniadanie. Przejście przez średniowieczny most nad rzeką Bermana i dalej doliną tej rzeki do wsi Cruceiro. Trasa prowadzi przez lasy i łąki,  w pobliżu romańskiego kościoła Santa Maria w wiosce As Cortinias, gdzie znajdują się też tradycyjne spichlerze galicyjskie – horreros. Rzymskim mostem Ponte Cesura szlak przekracza rzekę Ulla i wchodzi do miejscowości Padron, związanej z legendą św. Jakuba Starszego Apostoła. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

9 dzień: Padron – Santiago de Compostela 22 km
Śniadanie. Ostatni etap pielgrzymki prowadzi najpierw przez miejscowość Iria Flavia, gdzie mieszkał biskup Teodomir, który w 813 r. wraz z pasterzem Pelayo odnalazł grób św. Jakuba. Dalej przechodzi obok sanktuarium Santa Maria Escravitude i przez wioskę Faramello, nad którą na wzgórzu znajdują się resztki zamku królowej Lupa, znanej z legendy o św. Jakubie. Przed Santiago de Compostela szlak podchodzi na niewielkie wzgórze, z którego widać już wieże katedry św. Jakuba. Przez współczesne dzielnice, a potem dawną bramę Faxeira dochodzimy do starego miasta i wzdłuż Rua Franca do katedry, w której nawiedzamy grób św. Jakuba. Zwiedzanie katedry i starego miasta. Kolacja, nocleg.


10 dzień: Santiago de Compostela – Fisterre
Śniadanie. Przed południem czas wolny aby udać się do biura pielgrzyma po compostellę. O godz. 12:00 w katedrze msza dla pielgrzymów. Po mszy przejazd do miejscowości Finisterre, gdzie tradycyjnie pielgrzymi kończyli swoją wędrówke i skąd zabierali pamiątkowe muszle. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.  

11/12 dzień Porto – Warszawa
Śniadanie, wykwaterowanie i przejazd do Portugalii, do miasta Porto. Zwiedzanie Porto – pięknie położonego po północnej stronie rzeki Duero, nad którą zbudowano 6 mostów o ciekawej konstrukcji - zwiedzanie starego centrum z Katedrą i dzielnicą portową Ribeirą. Wizyta w jednej z tradycyjnych winiarni, z których słynie Porto oraz rejs rzeką Douro. Obiadokolacja. Przejazd na lotnisko w Porto i wylot do Polski. Przylot na lotnisko Chopina w Warszawie-Okęcie. Powrót autokarem do Zamoscia.

Termin:  08 -18/19.07.2018

 

Cena

 

Grupa 30 os – cena: 1950 zł + 470 €

Grupa 35 os – cena: 1890 zł + 450 €

Grupa 40 os – cena: 1860 zł + 430 €

 
Powrót