Azerbejdżan – podróż do Krainy Ognia
Azerbejdżan położony we wschodniej części Zakaukazia na skrzyżowaniu Europy i Azji zaskakuje nowoczesnością skontrastowaną z wciąż żywą tradycyjną kulturą. To miejsce, gdzie Zachód spotyka się ze Wschodem, wzajemnie się przenikając, kraj wielu kultur i narodów, bogatej historii a także gościnnych ludzi. Kraj nadal stosunkowo rzadko odwiedzany przez turystów, broni się przed komercjalizacją masowej turystyki.
Azerbejdżan posiada wielką różnorodność flory i fauny oraz odkrywa przed naszymi oczami całą gamę najrozmaitszych krajobrazów. Na stosunkowo niedużej powierzchni kraju mieści się 9 stref klimatycznych, a w ciągu kilku godzin można z położonego nad Morzem Kaspijskim Baku dojechać do subtropikalnych lasów lub ośnieżonych szczytów Wielkiego Kaukazu.
Baku – Gobustan – Szemacha – Lahidż – Nidż – Szeki – Kisz – Gandża – Baku
.
Termin:
.
Program:
Dzień 1 – wylot do Baku
Wylot z Berlina / Warszawy do Baku z przesiadką w Stambule.
Dzień 2 – Baku – Gobustan
Przylot do Baku. Transfer do hotelu. Odpoczynek i późne śniadanie.
Zwiedzanie BAKU, które jest symbolem połączenia tradycji z nowoczesnością.
Żadne miasto na Kaukazie nie przeżyło tak oszałamiająco szybkiego rozwoju jak Baku. Ze stosunkowo niedużej, jeszcze w połowie XIX w., miejscowości, zmieniło się w miasto, które stało się stolicą Azerbejdżanu. Złote lata Baku to przełom XIX – XX w., w okresie słynnej gorączki naftowej. Te czasy pozostawiły najpiękniejsze budowle miasta, zbudowane w charakterystycznej dla niego architekturze. Obecnie Baku to największe i najbogatsze miasto Kaukazu, które nadal szybko się rozwija. To również najbardziej kosmopolityczne, wielonarodowościowe i wielokulturowe miasto Azerbejdżanu.
*
Zwiedzanie zaczynamy od Parku Dagustu, położonego w górnej części miasta, skąd roztacza się piękna panorama okolicy. Następnie w przerwie zwiedzania tradycyjny azerbejdżański stół herbaciany w tradycyjnej herbaciarni. Picie herbaty jest Azerbejdżanie elementem kultury i tradycji. Czas umili nam także spektakl regionalnych tańców.
Następnie zwiedzanie najstarszej części miasta – Iczeri Szeher (İçərişəhər) wpisanej na listę UNESCO. To serce Baku, które do tej pory zachowało dawny koloryt – charakterystyczne wąskie uliczki, zbudowane tak, aby osłabić siłę silnych zimowych wiatrów, podwórka, zaułki, stare domy z oszklonymi balkonami. Zwiedzanie zaczniemy od owianej legendami zoroasztriańskiej Wieży Dziewicy, potem najstarszy karawanseraj Multani, hamam Hadzi Banu, Meczet Piatkowy (Dżuma ) i wreszcie Pałac Szirwanszachów wpisany na listę UNESCO. Położony w najwyższym punkcie Starego Miasta pałac był jedną z rezydencji władców Szirwanu, państwa istniejącego w IX-XVI w. na terenie Azerbejdżanu i płd. Dagestanu. Następnie wizyta w niewielkim Muzeum Książek – prywatna kolekcja książek wydawanych od XVII wieku do czasów sowieckich, a wśród nich 3 spośród najmniejszych książek świata.
*
Po południu wyjazd 60 km na południe od stolicy do Parku Narodowego Gobustan (Qobustan), który również jest miejscem z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie parku występuje ponad 6 tysięcy naskalnych malowideł i petroglifów, których wiek datuje się między 5 a 20 tysiącleciem przed naszą erą. Na terenie regionu Gobustan znajdują się także liczne wulkany błotne oraz słynny kamień muzyczny Gaval Dash.
.
Powrót do Baku. Kolacja w regionalnej restauracji z szeroką gamą dań kuchni azerbejdżańskiej. Nocleg w hotelu.
Dzień 3 – Dawna stolica Szemacha i Lahidż
Śniadanie. Wykwaterowanie i wyjazd na zachód kraju wzdłuż południowych skłonów Wielkiego Kaukazu do miasteczka SZEMACHA. Po drodze zobaczymy Mauzoleum Diri Baba w MEREZE położone w wąwozie tak, że sprawia wrażenie przymocowanego do skały. Zbudowane je w 1402 r., Obok zaś mauzoleum położony jest spory cmentarz, na którym stoi wiele starych płyt z inskrypcjami w alfabecie arabskim.
Szamacha – dziś niewielkie miasteczko, było przez wieki stolicą Szirwanu jak również ważnym centrum handlu na Jedwabnym Szlaku. Jego mury widziały wtedy wiele przybywających tu poselstw z różnych krajów. Miasto i jego okolice słynęły z produkcji jedwabiu i wyrobu tkanin jedwabnych, bardzo cenionych na rynkach Europy. Niszczone jedenaście razy przez trzęsienia ziemi było pieczołowicie odnawiane. Dzisiaj słynie z tancerzy tradycyjnych tańców z Szemachy. Dżuma (meczet) z VIII w., – wielki meczet, bardzo okazale prezentuje się po zakończonej w 2013 r. gruntownej restauracji. Zobaczymy również Yeddi Gümbəz – grupę grobowców członków rodziny chanów szirwańskich z XVIII – początku XIX w. Obok znajduje się cmentarz z wieloma starymi płytami nagrobnymi.
*
Zapraszamy do tradycyjnej chaty azerskiej rodziny, gdzie zobaczymy jak robi się śmietanę oraz tradycyjny kurd ( rodzaj zsiadłego mleka ) a następnie wypijemy wspólnie herbatę.
*
Przejazd do miasta LAHIDŻ. Otoczony ze wszystkich stron wysokimi górami Kaukazu Lahıç, przez wieki był miejscem trudno dostępnym. Drogę zbudowano dopiero w latach 70-tych, co niewątpliwie pozwoliło mu zachować dawny charakter. Od wielu wieków Lahıdż słynie z produkcji rzemieślniczej, a szczególnie ręcznie kutych wyrobów miedzianych. Dawniej było tu około 200 wyrabiających je pracowni. Każda pracownia jest jednocześnie małym sklepikiem, można w nich zobaczyć pracochłonne wykuwanie za pomocą 13 rodzajów różnych młotków. Zobaczymy także małe muzeum z kolekcja naczyń z brązu i dywanów oraz XVI-wieczny kamienny akwedukt, jak i XIX-wieczne schroniska skalne ozdobione malowidłami.
.
Przejazd do miasteczka Gabala. Rejon Gabala to jedne z najpiękniejszych okolic Azerbejdżanu. Znajdziemy tu piękne lasy, wysokie góry, rwące górskie rzeki. jego główna specjalność to najróżniejsze konfitury w wielkim wyborze. W mieście Gabala, zaczęto nawet organizować coroczny Festiwal Konfitur. Obiadokolacja w lokalnej restauracji i nocleg w hotelu w Gabali.
Dzień 4 – Gabala –Nidż – Szeki – Kisz
Śniadanie. Wizyta w miejscowości NIDŻ (Nic), która jest miejscem unikalnym. To jedyna wieś w Azerbejdżanie w większości zamieszkiwana przez Udinów, potomków kaukaskich Albanów. Żyje ich obecnie ok. 10 tys., nadal zachowują swój język, tradycje i kulturę, ale jako jedyni z kaukaskich narodów, których korzenie są związane z Kaukaską Albanią, pozostali przy chrześcijaństwie, mimo likwidacji Kościoła Albańskiego w 1836 r. przez władze carskie. Współcześnie odrestaurowany kościół Cotari (Dżotari) w Nidżu został zbudowany w k. XVII wieku w miejscu starszego, który tradycja przypisuje Św. Elizeuszowi – apostołowi Albanii.
*
Przejazd do miasta SZEKI (Şəki) – to jedno z najstarszych i najpiękniej położonych miast Azerbejdżanu, zostało ostatnio wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, ze względu na malownicze położenie na stokach Wielkiego Kaukazu, interesujące zabytki, rzemiosło, tradycyjną kuchnię. Zwiedzanie: Sarayi, czyli letni pałac Chanów Szekińskich z XVIII w,, zbudowany bez użycia jednego gwoździa. Pałac posiada piękną fasadę, przed którą rosną dwa imponujące platany posadzone w 1530 r. Wewnątrz znajdują się bardzo bogate malowidła. Atmosferę pałacu tworzą też barwne okna.
Szeki tradycyjnie słynęło z rzemiosł, które zachowały się do dziś. W centrum można obejrzeć i kupić m.in. tradycyjne jedwabne kobiece chusty, hafty, kaukaskie czapki.
Yukhari Karawanseraj z XVIII w., położony na wzgórzu porośniętym lasem.
*
Na życzenie turystów prezentacja tradycyjnych azerbejdżańskich gier konnych. Jedną z azerbejdżańskich gier konnych Çovqan wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Od wieków ziemie Azerbejdżanu słynęły z doskonałych wierzchowców. Dawniej konie te były również sprowadzane i bardzo cenione w Rzeczpospolitej. Największą sławę uzyskały konie rasy karabachskiej. Prezentacja odbywa się w znajdującym się kilkanaście kilometrów od Szeki ośrodku jeździeckim. Jeźdźcy odziani w tradycyjne stroje brawurowo prezentują najbardziej popularne gry.
*
Kolejnym punktem programu jest albański kościół w miejscowości KISZ. Wioska jest bardzo pięknie, malowniczo położona wśród zielonych gór. Znajduje się tu jeden z najstarszych chrześcijańskich kościołów na Kaukazie – p.w. Św. Elizeusza, którą kronikarze nazywali matką wschodnich cerkwi. Była ona obdarzana szczególną czcią w Kaukaskiej Albanii.
Obiadokolacja w lokalnej restauracji przejazd do hotelu na nocleg.
Dzień 5 – Gandża – Helendorff – Baku
Śniadanie. Przejazd do miasta GANDŻA (Gəncə) – drugiego co do wielkości miasta Azerbejdżanu, położonego na północnych stokach Małego Kaukazu. Miasto ma bogatą historię, w czasach swej największej świetności, na przełomie XII -XIII w., stało się wielkim centrum handlu i rzemiosł. Podobno liczyło wówczas ok. 200 tys. mieszkańców ( obecnie 320 tys ). Miasto było także ważnym centrum kulturalnym kraju, stąd pochodzi wielu uczonych, pisarzy i poetów znanych w ówczesnym świecie Wschodu, z Nizamim Gandżavi na czele. W drugiej połowie XVIII – początku XIX w., miasto było stolicą chanatu, któremu kres położyła rosyjska armia w 1804 r.
Zwiedzanie: Mauzoleum Nizamiego, uważanego za jednego z najwybitniejszych poetów świata muzułmańskiego przełomu XII – XIII w. Następnie pospacerujemy po uliczkach starej części miasta, gruntownie odrestaurowanej w ostatnich latach. Zobaczymy kompleks Bahauddina z Dżumą (meczetem) z XVII w. medresą, hamamem i karawanserajem, mauzoleum ostatniego chana, Imamzade (mauzoleum Szejka Ibrahima) z kopulą pokrytą glazurowanymi błękitnymi płytkami w stylu perskim, Wielki i Mały Most, łaźnie miejskie, dom z butelek a także okazały park, jeden z najstarszych na Kaukazie, tzw. Chański Ogród.
*
W pobliskiej miejscowość Xanlar, znajdziemy ślady dawnej niemieckiej kolonii Helendorf. Osadnicy z Wirtembergi przybyli tu na zaproszenie cara Rosji w początkach XIX wieku. Kres tej społeczności przyniosły wysiedlenia w 1941 roku. Do dziś zachowała się charakterystyczna zabudowa z okazałym kościołem protestanckim.
Powrót do Baku. Kolacja w restauracji. Nocleg.
Dzień 6 – Baku – Półwysep Abszeroński
Śniadanie. Najpierw odwiedzimy najbardziej znany bakiński bazar – Təzə Bazar – pełen smaków, zapachów i kolorów. Zakupy na bazarze to w Azerbejdżanie nie tylko nawyk, ale i wielowiekowa tradycja. Można kupić świeże i suszone owoce, zioła, przyprawy, czarny kawior, wędzonego jesiotra, azerbejdżańską herbatę. Bazar z produktami żywnościowymi zaczyna tętnić życiem bardzo wczesnym ranem, często jeszcze przed wschodem słońca. Trafiają tu owoce, warzywa, zielenina i zioła świeżo zebrane w sadach i ogrodach. Wizyta na bazarze będzie okazją do spróbowania tradycyjnych wschodnich słodkości.
*
Następnie ruszamy na półwysep Abszeron (Abşeron), na którego południowej stronie leży Baku.
Półwysep posiada bardzo upalny klimat, średnia roczna opadów atmosferycznych wynosi około 200-300 mm. Lato jest bardzo gorące, suche, praktycznie bez opadów, temperatura osiąga nawet +43°C. Dzięki temu, pod gorącym słońcem rodzą się owoce o dużej zawartości cukru. Miejscowe figi, winogrona deserowe, pomidory nie mają sobie równych na Kaukazie. Abszeron zasłynął również z uprawy szafranu. Historia tego regionu była ściśle związana z istniejącymi tutaj „wiecznymi ogniami”, samoczynnie płonącymi w miejscach wyjścia naturalnego gazu. Stąd prastare świątynie zoroastryjskie związane z kultem ognia i nazwa Azerbejdżanu – „Ziemia Ognia”.
Takim miejscem jest YANAR DAĞ, czyli „Płonąca Góra”. Znajdują się tu naturalne, płonące od wieków ognie, w miejscach wyjścia gazu ziemnego na powierzchnię ziemi, niekiedy o długości 7 km. Mimo, że obecnie na skutek eksploatacji ciśnienie gazu jest mniejsze i efekt nie jest już tak spektakularny, miejsce nadal jest fascynujące. Nadal zdarzają się wyrzuty ognia na 3 m w górę.
Następnie Świątynia Ognia Ataszgah w Surakany – jest to swego rodzaju unikalny obiekt. Prawdopodobnie już od czasów starożytnych znajdowała się tu zoroastriańska świątynia ognia. Po wkroczeniu na Kaukaz Arabów, wskutek postępującej islamizacji miejscowej ludności, miejsce to stopniowo utraciło swe kultowo-religijne znaczenie. Kult ognia odrodził się tutaj po przybyciu kupców z Indii, którzy roznosili wieści o niegasnących abszerońskich ogniach. W ślad za kupcami pojawili się na Abszeronie czciciele ognia. W ciągu XVII w. bogaci hinduscy kupcy zbudowali świątynię ognia, a przy niej cele dla pielgrzymów.
*
Na stosunkowo niedużym obszarze półwyspu znajduje się wiele baszt, z reguły otoczonych murem i przypominających małe zamki. Następnym punktem zwiedzania będzie zamek w MARDAKAN – jeden z bardziej okazałych zamków-baszt – czworoboczna budowla z 22-metrową wieżą z 1187 r.
*
Kolejnym punktem programu będzie wizyta w winnicach Marandi (Fireland vineyards). Półwysep Abszeroński jest głównym regionem winiarskim w Azerbejdżanie. Wycieczka prowadzi przez winiarskie wioski położone między dwoma słonymi jeziorami do Novkhani, które jest bramą „Winnic Krainy Ognia” – zwiedzanie winnicy, części produkcyjnej, a następnie degustacja z przekąskami.
Powrót do Baku. Kolacja w restauracji. Nocleg.
Dzień 7 – Baku nowoczesne
Śniadanie. Tego dnia zobaczymy, jak zmieniało się Baku dzięki przemysłowi naftowemu. Wizyta w centrum miasta z architekturą okresu słynnej gorączki naftowej z przełomu XIX – XX w. Niewiarygodnie szybki rozwój miasta w tym okresie spowodował, że do Baku przybyło wielu architektów. Ludzie wzbogaceni na wydobyciu ropy naftowej wznosili kamienice i domy przypominające pałace. Ogromną i decydującą rolę w rozbudowie miasta odegrali polscy architekci, którzy zapoczątkowali w tym okresie oryginalny, niepowtarzalny styl nazwany bakińską secesją. Przyjemny spacer Prospektem Nafciarzy ( bulwar nadmorski).
*
Następnie wizyta w Państwowym Muzeum Dywanów, które przedstawia tradycję tkania dywanów sięgającą 3000 lat. Ludzie Wschodu mają szczególne zamiłowanie do kobierców, a każdy region ma swoje wzory. Muzeum Dywanów w Baku znane jest zarówno z bogatej kolekcji ( ok. 10 tys. eksponatów), jak również niezwykłej architektury – nowoczesny projekt austriackiego architekta Franza Janza przypomina zwinięty dywan!
*
Wizyta w Domu- Muzeum Braci Nobel ( Willa Pertolia ) – dom zbudowany w 1884 roku był rezydencją braci Nobel. Wbrew obiegowej opinii, to nie słynny Alfred, ale jego starszy brat Ludwig był twórcą firmy „Branobel” (Brother Nobel Oil Company), kładąc podwaliny pod wielką fortunę rodziny, a także wpływając na rozwój przemysłu naftowego w Baku. Obecnie odrestaurowana willa przedstawia dziedzictwo braci Nobel, jak również ich wkład w rozwój gospodarki Azerbejdżanu.
Następnie zobaczymy współczesna wizytówkę Baku ( obok wieżowców-płomieni – Flame Towers) – Centrum Kulturalne im. Heydara Aliyeva. Unikalny projekt autorstwa słynnej brytyjskiej architekt irańskiego pochodzenia – Zahy Hadid zajmuje blisko 620 tys m2. Mieści audytorium, muzeum, sale koncertowe i pełni ważną role w kulturalnym życiu stolicy.
Pożegnalna kolacja w restauracji w Baku. Nocleg.
*
* ewentualnie Muzeum Historyczne. Muzeum mieści się w byłej rezydencji najbardziej znanego bakińskiego milionera epoki gorączki naftowej Zeynalabdina Tağıyeva, zbudowanej w latach 1893-1902, przez polskiego architekta Józefa Gosławskiego. Ogromny budynek, który zajmuje cały kwartał ,często jest nazywany pałacem Tağıyeva. Bardzo okazałe są udostępnione do zwiedzania prywatne salony, zajęte obecnie przez Muzeum Historyczne, z bogatą kolekcją eksponatów z różnych epok.
* fakultatywnie (za dodatkową opłatą) wizyta w tradycyjnej łaźni – hammam. Łaźnia przez długie wieki była nieodłącznym elementem kultury Azerbejdżanu. Tradycyjny miejscowy hamam (nazwa łaźni w Azerbejdżanie i krajach Bliskiego Wschodu), służył nie tylko do kąpieli. Był też częścią życia towarzyskiego, miejscem spotkań, gdzie kobiety mogły poplotkować, a mężczyźni pogawędzić, omówić różne sprawy, czy pograć przy herbacie w najpopularniejszą grę Azerbejdżanu – nardy.
Dzień 8 – wylot z Baku
Wczesne Śniadanie ( może być w formie pakietu) a następnie transfer na lotnisko. Wylot z Baku do Berlina/ Warszawy przez Stambuł.
.
Termin:
.
CENA:
grupa min. 20 os. – 3190 zł + 970 USD
min. 15 os. – 3350 zł + 1070 USD
od 12 os. – 3520 zł + 1120 USD
grupa min. 10 os. – 3690 zł + 1190 USD
.
CENA OBEJMUJE:
przeloty międzynarodowe rejsowymi liniami lotniczymi w klasie ekonomicznej, przejazdy klimatyzowanym mikrobusem, 7 noclegów; zakwaterowanie w hotelach 4*, pokoje 2-os., 7 śniadań, 6 kolacji – w tym – degustacje herbaty, słodyczy i warsztaty u miejscowych mieszkańców, butelka wody dziennie, bilety wstępu do wymienionych w programie obiektów, opiekę polskiego pilota, usługi lokalnego przewodnika, ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż). Ustawowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
CENA NIE OBEJMUJE:
przejazdu na lotnisko
wizy azerbejdżańskiej – ok. 45 USD
napoi alkoholowych do posiłków
Lunch – ok. 20 USD za posiłek/ os.
dopłata do pokoju 1-os. 150 USD,
Zwyczajowe napiwki ok. 30 USD
ewentualnego testu PCR przed wylotem i powrotem ( obecnie wymagany w Azerbejdżanie i na lotnisku w Berlinie) – sytuacja może się zmienić po wprowadzeniu nowych unijnych przepisów
INFORMACJE DODATKOWE:
Wydawanie wiz on-line zostało wstrzymane, w związku z tym obecnie jedynym sposobem jest wizowanie paszportów w ambasadzie w Warszawie. W tym celu należy dostarczyć do biura na 45 dni przed wyjazdem skan paszportu (strona ze zdjęciem zeskanowana w kolorze w formacie JPG), skan wypełnionego w jęz. angielskim wniosku wizowego do Azerbejdżanu (1 egz.), skan zdjęcia – jak do paszportu (jasne tło, 3,5 cm x 4,5 cm w formacie JPG) a także uiścić opłatę za wizę. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki oraz posiadać min. 2 strony wolne.
Osoby podróżujące samotnie, które nie chcą dopłacać do pokoju 1-os. dokwaterowywane są do pokoju 2-os., jednakże biuro nie może tego zagwarantować. W przypadku braku drugiej osoby tej samej płci na dokwaterowanie obowiązuje dopłata do pokoju 1-os.
Dla osób dorosłych nie ma możliwości zakwaterowania w pokoju 3-osobowym z oddzielnymi łóżkami
Diety specjalistyczne (np. dieta bezglutenowa, dieta wegetariańska, wegańska i inne) realizujemy w przypadku ich dostępności po wcześniejszym zgłoszeniu
***
Więcej ofert na stronie biura: https://www.sopol-lublin.pl/