Camino-portugues-znaki
Europa,  OFERTY SAMOLOTOWE

Camino Portugues droga portugalska


Camino Portugues zaś po portugalsku Caminho Português jest drugim pod względem popularności szlakiem pieszym prowadzącym do świętego Jakuba poza Camino Frances (zobacz ofertę ). Szlak ma kilka wariantów, z których najchętniej wybieranym jest główny szlak prowadzący  z Lizbony do Santiago de Compostela. Prowadzi on śladem dawnej rzymskiej drogi Via XX, którą potem w średniowieczu zmierzali pielgrzymi z Portugalii do grobu św. Jakuba. Trasa piesza z Tui do Santiago de Compostela ma 118 km. Prowadzi między innymi przez miejscowości Padron i Iria Flavia, związane z Wielką Legendą o Świętym Jakubie Starszym Apostole.

Pieszo szlakiem św. Jakuba z Tui do Santiago de Compostela

.

.

Etapy:
  1. Valença/ Tui – Porrinio – 18 km
  2. Porrinio – Redondela – 14,9 km
  3. Redondela – Pontevedra – 19,7 km
  4. Pontevedra – Caldas de Reis – 21,6 km
  5. Caldas de Reis – Padron – 18,1 km
  6. Padron – Santiago de Compostela – 24,9 km

.

INNY PROGRAM PRZYKŁADOWY:
1 dzień: Warszawa – Lizbona

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Wylot do Lizbony o godz. … . Przylot o godz. … . Po odprawie transfer do centrum, aby rozpocząć panoramiczne zwiedzanie stolicy Portugalii, Lizbony, położonej u ujścia rzeki Tag do Atlantyku. Rozpoczniemy od zabytkowej średniowiecznej dzielnica Alfama położonej na wzgórzu u stóp Zamku Św. Jerzego. Następnie zejdziemy na Praca do Comercio nad brzegiem Tagu, aby zobaczyć Baixę – Dolne Miasto z Placem Rossiò, dzielnica Belèm z pięknym klasztorem Hieronimitów, Wieżą Betlejemską i Pomnikiem Odkrywców, którzy z Lizbony wyruszali na podbój Nowego Świata. Transfer do Fatimy. Obiadokolacja. Nocleg.

2 dzień – Fatima

Msza Sw. Śniadanie w hotelu. Następnie przejdziemy ponownie do Sanktuarium, aby zobaczyć Capelinhę – kapliczkę stojącą w miejscu objawień Matki Bożej trójce małych pastuszków: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie; Bazylikę Matki Boskiej Różańcowej z grobami Franciszka, Hiacynty i S.Łucji, a także nowoczesną bazylikę Św. Trójcy.

Droga krzyżowa prowadząca do wioski Valinhos – miejsca objawień Anioła Portugalii a także sierpniowego objawienia Matki Bożej, zwiedzanie wioski Aljustrel, gdzie znajdują się domy rodzinne pastuszków. Powrót do Fatimy. Obiadokolacja. Wieczorem nabożeństwo różańcowe i procesja światła. Nocleg.

3 dzień – Porto – Bom Jesus – Vigo

Msza Św. Śniadanie. Wyjazd z Fatimy do Porto a następnie zwiedzanie miasta pięknie usytuowanego nad rzeką Duero. Przespacerujemy się na wzgórze z Katedrą, aby zejść uliczkami starego centrum do dzielnicy portowej Ribeira.

Następnie przejazd do wspaniale położonego na wzgórzu nad Bragą, Sanktuarium Bom Jesus do Monte, którego ozdobą są fantazyjne schody 3 Cnót i 5 Zmysłów. Przejazd do Vigo w Hiszpanii. Obiadokolacja. Nocleg.

4 dzień: Tui – O Porrino – 18 km

Śniadanie, a następnie wyjazd autokarem do granicznego miasta Tui nad rzeką Minho. Zaopatrzeni w credenciale, czyli „paszporty pielgrzyma” rozpoczynamy wędrówkę Camino Portugues od wizyty w katerdrze w Tui. Msza Sw. Pierwszy etap prowadzi przez miasto, a następnie wioski i tereny rolnicze oraz leśne, przez most z czasów rzymskich do miejscowości O Porrino. Powrót autokarem do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

5 dzień: Porrino – Redondela 15 km

Po śniadaniu wyjeżdżamy autokarem do O Porrino, aby zacząć wędrówkę tam, gdzie ją przerwaliśmy poprzedniego dnia. Z Porrino szlak prowadzi przez most na rzece Louro obok kaplicy Santiaguiño de Antas, Następnie trafiamy na Camino Romano, które doprowadzi nas do miejscowości Redondela. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

6 dzień: Redondela – Pontevedra 20 km

Śniadanie. Powrót do Redondela. Nasz szlak prowadzi przez średniowieczny kamienny most Ponte Sampaio nad rzeką Verdugo, a następnie kilkukilometrowym podejściem do wioski Cacheiro. W końcu przez tereny leśne i niewielkie miejscowości szlak dochodzi do Pontevedra. Zwiedzanie starego miasta a także wizyta w Santuario de las Apariciones, gdzie w 1925 Siostra Łucja miała objawienia dotyczące nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.


7 dzień: Pontevedra – Caldas de Reis 22 km.

Śniadanie. Z Pontevedra szlak prowadzi doliną rzeki Lerez aby dotrzeć do San Mauro. Odtąd droga jest szeroka i prosta. Napotkamy tradycyjne galicyjskie kamienne krzyże, a także romańskie kościoły i kaplice. Przy gospodarstwach nadal używane są oryginalne kamienne spichlerze – horreros. Następnie przez most nad Rio Umia szlak wprowadza nas do Caldas de Reis, starożytnego Aquae Calidae. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

8 dzień: Caldas de Reis – Padron 20 km

Śniadanie. Wyruszamy do Caldas de Reis, aby stamtąd kontynuować nasza camino. Przejście przez średniowieczny most nad rzeką Bermana a następnie dalej doliną tej rzeki do wsi Cruceiro. Trasa prowadzi przez lasy i łąki,  w pobliżu romańskiego kościoła Santa Maria w wiosce As Cortinias, gdzie znajdują się też tradycyjne spichlerze galicyjskie. Rzymskim mostem Ponte Cesura szlak przekracza rzekę Ulla, aby wejść do miejscowości Padron, związanej z legendą św. Jakuba Starszego Apostoła. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

9 dzień: Padron – Santiago de Compostela 22 km

Śniadanie. Ostatni etap pielgrzymki prowadzi najpierw przez miejscowość Iria Flavia, gdzie mieszkał biskup Teodomir, który w 813 r. wraz z pasterzem Pelayo odnalazł grób św. Jakuba. Dalej przechodzi obok sanktuarium Santa Maria Escravitude a następnie przez wioskę Faramello, nad którą na wzgórzu znajdują się resztki zamku królowej Lupa, znanej z legendy o św. Jakubie. Przed Santiago de Compostela szlak podchodzi na niewielkie wzgórze, z którego widać już wieże katedry św. Jakuba.

Camino-de-Santiago
Widok na katedrę w Santiago de Compostela

Przez współczesne dzielnice, a potem dawną bramę Faxeira dochodzimy do starego miasta i wzdłuż Rua Franca do katedry, w której nawiedzamy grób św. Jakuba. Zwiedzanie katedry a także starego miasta. Obiadokolacja. Nocleg.

10 dzień: Santiago de Compostela – Porto – Warszawa

Śniadanie. Msza Sw. a następnie czas wolny, aby udać się do biura pielgrzyma po compostellę. O godz. 11:00 wyjazd do Portugalii. Przejazd na lotnisko w Porto i wylot do Polski o godz. 15.20.
Przylot do Warszawy o godz. 19.55.

.

Termin:

.

Cena:

Cena zawiera:

* przelot samolotem z/do Krakowa * opłaty lotniskowe i bagażowe * przejazdy klimatyzowanym autokarem w Hiszpanii i Portugalii * noclegi w hotelach 3* * wyżywienie: śniadania i obiadokolacje * opieka pilota * VAT * paszport pielgrzyma.

Cena nie zawiera:

Biletów wstępu i usług przewodników lokalnych – 30 euro ( płatne u pilota na miejscu ) * napojów do obiadokolacji * dopłaty do pokoju 1-osobowego – 150 euro

Program jest ramowy, więc kolejność zwiedzania może ulec zmianie, zależnie od godzin wylotów. Dzień pierwszy a także ostatni przeznaczone są na podróż, a cena została skalkulowana z uwzględnieniem ewentualnych niedogodności wynikających z tego faktu. Pilot nie oprowadza wewnątrz obiektów a także w muzeach.

Więcej ofert na stronie biura: https://www.sopol-lublin.pl/, a także w mediach społecznościowych.