Camino-portugues-znaki
Europa,  OFERTY SAMOLOTOWE

Camino Portugues droga portugalska


Camino Portugues a po portugalsku Caminho Português jest drugim pod względem popularności szlakiem pieszym prowadzącym do świętego Jakuba poza Camino Frances (zobacz ofertę ). Szlak ma kilka wariantów, z których najchętniej wybieranym jest główny szlak prowadzący  z Lizbony do Santiago de Compostela. Prowadzi on śladem dawnej rzymskiej drogi Via XX, którą potem w średniowieczu zmierzali pielgrzymi z Portugalii do grobu św. Jakuba. Trasa piesza z Tui do Santiago de Compostela ma 118 km. Prowadzi między innymi przez miejscowości Padron i Iria Flavia, związane z Wielką Legendą o Świętym Jakubie Starszym Apostole.

Pieszo szlakiem św. Jakuba z Tui do Santiago de Compostela

.

.

Etapy:
  1. Valença/ Tui – Porrinio – 18 km
  2. Porrinio – Redondela – 14,9 km
  3. Redondela – Pontevedra – 19,7 km
  4. Pontevedra – Caldas de Reis – 21,6 km
  5. Caldas de Reis – Padron – 18,1 km
  6. Padron – Santiago de Compostela – 24,9 km

.

PROGRAM AKTUALNY:

.

INNY PROGRAM PRZYKŁADOWY:
1 dzień: Warszawa – Lizbona

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Wylot do Lizbony o godz. … . Przylot o godz. … . Po odprawie transfer do centrum, aby rozpocząć panoramiczne zwiedzanie stolicy Portugalii, Lizbony, położonej u ujścia rzeki Tag do Atlantyku. Rozpoczniemy od zabytkowej średniowiecznej dzielnica Alfama położonej na wzgórzu u stóp Zamku Św. Jerzego. Następnie zejdziemy na Praca do Comercio nad brzegiem Tagu, aby zobaczyć Baixę – Dolne Miasto z Placem Rossiò, dzielnica Belèm z pięknym klasztorem Hieronimitów, Wieżą Betlejemską i Pomnikiem Odkrywców, którzy z Lizbony wyruszali na podbój Nowego Świata. Transfer do Fatimy. Obiadokolacja. Nocleg.

2 dzień – Fatima

Msza Sw. Śniadanie w hotelu. Następnie przejdziemy ponownie do Sanktuarium, aby zobaczyć Capelinhę – kapliczkę stojącą w miejscu objawień Matki Bożej trójce małych pastuszków: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie; Bazylikę Matki Boskiej Różańcowej z grobami Franciszka, Hiacynty i S.Łucji, a także nowoczesną bazylikę Św. Trójcy.

Droga krzyżowa prowadząca do wioski Valinhos – miejsca objawień Anioła Portugalii a także sierpniowego objawienia Matki Bożej, zwiedzanie wioski Aljustrel, gdzie znajdują się domy rodzinne pastuszków. Powrót do Fatimy. Obiadokolacja. Wieczorem nabożeństwo różańcowe i procesja światła. Nocleg.

3 dzień – Porto – Bom Jesus – Vigo

Msza Św. Śniadanie. Wyjazd z Fatimy do Porto a następnie zwiedzanie miasta pięknie usytuowanego nad rzeką Duero. Przespacerujemy się na wzgórze z Katedrą, aby zejść uliczkami starego centrum do dzielnicy portowej Ribeira.

Następnie przejazd do wspaniale położonego na wzgórzu nad Bragą, Sanktuarium Bom Jesus do Monte, którego ozdobą są fantazyjne schody 3 Cnót i 5 Zmysłów. Przejazd do Vigo w Hiszpanii. Obiadokolacja. Nocleg.

4 dzień: Tui – O Porrino – 18 km

Śniadanie, a następnie wyjazd autokarem do granicznego miasta Tui nad rzeką Minho. Zaopatrzeni w credenciale, czyli „paszporty pielgrzyma” rozpoczynamy wędrówkę Camino Portugues od wizyty w katerdrze w Tui. Msza Sw. Pierwszy etap prowadzi przez miasto, a następnie wioski i tereny rolnicze oraz leśne, przez most z czasów rzymskich do miejscowości O Porrino. Powrót autokarem do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

5 dzień: Porrino – Redondela 15 km

Po śniadaniu wyjeżdżamy autokarem do O Porrino, aby zacząć wędrówkę tam, gdzie ją przerwaliśmy poprzedniego dnia. Z Porrino szlak prowadzi przez most na rzece Louro obok kaplicy Santiaguiño de Antas, Następnie trafiamy na Camino Romano, które doprowadzi nas do miejscowości Redondela. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

6 dzień: Redondela – Pontevedra 20 km

Śniadanie. Powrót do Redondela. Nasz szlak prowadzi przez średniowieczny kamienny most Ponte Sampaio nad rzeką Verdugo, a następnie kilkukilometrowym podejściem do wioski Cacheiro. W końcu przez tereny leśne i niewielkie miejscowości szlak dochodzi do Pontevedra. Zwiedzanie starego miasta a także wizyta w Santuario de las Apariciones, gdzie w 1925 r. Siostra Łucja miała objawienia dotycząca nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.


7 dzień: Pontevedra – Caldas de Reis 22 km.

Śniadanie. Z Pontevedra szlak prowadzi doliną rzeki Lerez aby dotrzeć do San Mauro. Odtąd droga jest szeroka i prosta. Napotkamy tradycyjne galicyjskie kamienne krzyże, a także romańskie kościoły i kaplice. Przy gospodarstwach nadal używane są oryginalne kamienne spichlerze – horreros. Następnie przez most nad Rio Umia szlak wprowadza nas do Caldas de Reis, starożytnego Aquae Calidae. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

8 dzień: Caldas de Reis – Padron 20 km

Śniadanie. Wyruszamy do Caldas de Reis, aby stamtąd kontynuować nasza camino. Przejście przez średniowieczny most nad rzeką Bermana a następnie dalej doliną tej rzeki do wsi Cruceiro. Trasa prowadzi przez lasy i łąki,  w pobliżu romańskiego kościoła Santa Maria w wiosce As Cortinias, gdzie znajdują się też tradycyjne spichlerze galicyjskie. Rzymskim mostem Ponte Cesura szlak przekracza rzekę Ulla, aby wejść do miejscowości Padron, związanej z legendą św. Jakuba Starszego Apostoła. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

9 dzień: Padron – Santiago de Compostela 22 km

Śniadanie. Ostatni etap pielgrzymki prowadzi najpierw przez miejscowość Iria Flavia, gdzie mieszkał biskup Teodomir, który w 813 r. wraz z pasterzem Pelayo odnalazł grób św. Jakuba. Dalej przechodzi obok sanktuarium Santa Maria Escravitude a następnie przez wioskę Faramello, nad którą na wzgórzu znajdują się resztki zamku królowej Lupa, znanej z legendy o św. Jakubie. Przed Santiago de Compostela szlak podchodzi na niewielkie wzgórze, z którego widać już wieże katedry św. Jakuba.

Camino-de-Santiago
Widok na katedrę w Santiago de Compostela

Przez współczesne dzielnice, a potem dawną bramę Faxeira dochodzimy do starego miasta i wzdłuż Rua Franca do katedry, w której nawiedzamy grób św. Jakuba. Zwiedzanie katedry i starego miasta. Obiadokolacja. Nocleg.

10 dzień: Santiago de Compostela – Porto – Warszawa

Śniadanie. Msza Sw. a następnie czas wolny, aby udać się do biura pielgrzyma po compostellę. O godz. 11:00 wyjazd do Portugalii. Przejazd na lotnisko w Porto i wylot do Polski o godz. 15.20.
Przylot do Warszawy o godz. 19.55.

.

Termin: 27.04 – 07.05.2023

.

Cena: 2200 zł + 600 euro

Cena zawiera:

* przelot samolotem z/do Krakowa * opłaty lotniskowe i bagażowe * przejazdy klimatyzowanym autokarem w Hiszpanii i Portugalii * noclegi w hotelach 3* * wyżywienie: śniadania i obiadokolacje * opieka pilota * VAT * paszport pielgrzyma.

Cena nie zawiera:

Biletów wstępu i usług przewodników lokalnych – 30 euro ( płatne u pilota na miejscu ) * napojów do obiadokolacji * dopłaty do pokoju 1-osobowego – 120 euro

Program jest ramowy, więc kolejność zwiedzania może ulec zmianie, zależnie od godzin wylotów. Dzień pierwszy a także ostatni przeznaczone są na podróż, a cena została skalkulowana z uwzględnieniem ewentualnych niedogodności wynikających z tego faktu. Pilot nie oprowadza wewnątrz obiektów a także w muzeach.

Więcej ofert na stronie biura: https://www.sopol-lublin.pl/