Cypr
Europa,  OFERTY SAMOLOTOWE

CYPR wyspa podzielona

Cypr to wyspa na Morzu Śródziemnym, zwana Wyspą Afrodyty, bowiem jej historia związana jest z kultem bogini Afrodyty, która miała się wyłonić z morskiej piany w Petra tou Romiou, niedaleko Pafos.

Szczególną popularnością wśród turystów cieszy się południowo-wschodnie wybrzeże Cypru, zwłaszcza okolice Limassol, jednak warto także wybrać się w głąb wyspy, gdzie oglądać można typowe tradycyjne cypryjskie wsie i klasztory. Na Cyprze panuje typowy śródziemnomorski klimat z upalnym latem. Słońce, czyste plaże i błękitne morze sprzyjają uprawianiu wodnych sportów, a pobliskie góry Troodos są idealne dla amatorów pieszych wypraw. Turystów przyciągają tu również liczne starożytne zabytki, miedzy innymi w Pafos, Kourion, Amathus.

Cypr mapa

W XX wieku wyspa została podzielona na dwie części: południową, zajmowaną przez prawosławnych Greków oraz północną, zajmowaną przez Turków, wyznawców islamu. Fascynująca jest wycieczka do jedynej w Europie podzielonej stolicy – Nikozji, a także dalej w głąb terytorium nieuznawanego na świecie państwa – Cypru Północnego.

Program:
1 dzień: Przelot na Cypr

Zbiórka na lotnisku Pyrzowice/Okęcie o godz. …. Wylot na Cypr , przylot do Larnaki o godz. …. Po odprawie i odebraniu bagaży, transfer hotelu, a następnie zakwaterowanie i odpoczynek. Nocleg.


2 dzień: Limassol – Omodos

Po śniadaniu zwiedzanie Limassol, czyli głównego portu i ośrodka turystycznego greckiego Cypru. Spacer po porcie a także czas wolny na zakup pamiątek. Następnie wizyta w wiosce Omodos, gdzie zobaczymy klasztor, w którym znajduje się relikwia Krzyża Świętego. Czeka nas tam także degustacja doskonałych win w lokalnej winiarni. Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg

3 dzień: Pafos – Perta tou Romiou – Kurion

Śniadanie. Pierwszą atrakcją tej wycieczki sa ruiny Kourion, zwiedzanie świetnie zachowanego starożytnego amfiteatru, którego architektura i świetna akustyka robią niezapomniane wrażenie a także domu Eustoliosa z pierwszymi chrześcijańskimi mozaikami. Następnie przejazd do Petra tou Romiou – miejsca, gdzie, jak głosi legenda, wyłoniła się z morskiej piany bogini miłości – Afrodyta. Krótki postój na zdjęcia.

Dalej trasa wiedzie do Pafos z zabytkami z czasów antycznych, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Zobaczymy pręgierz św. Pawła a także park archeologiczny z mozaikami (dom Dionizosa). Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

4 dzień: Góry Troodos – Kykkos – Lania

Śniadanie a następnie całodzienna wycieczka w góry Troodos. Nieskażona przyroda, piękne krajobrazy a także nadzwyczaj gościnni i otwarci mieszkańcy to tylko namiastka tego, co mają do zaoferowania góry Troodos. Trasa wycieczki biegnie pod najwyższy szczyt Cypru – Olimp (1952 m npm). Szczyt porastają czarne sosny w kształcie parasoli, a zimą szczyt pokrywa warstwa śniegu. W programie wizyta w najbogatszym i najsłynniejszym klasztorze na Cyprze – Kykkos. W klasztorze znajduje się ikona Matki Bożej, pokryta 24-karatowym złotem, zdobiona srebrem i perłami, przypisywana Św. Łukaszowi. W pobliżu klasztoru znajduje się także miejsce pochówku pierwszego prezydenta Cypru Makariosa, przy którym czuwają żołnierze. Odwiedzimy również wioskę Lania lub Kalopanayiotis, które słyną z tradycyjnych wyrobów oraz charakterystycznej architektury – tradycyjnych kamiennych domów, wąskich brukowanych uliczek. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

5 dzień: Nikozja

śniadanie a następnie wycieczka do stolicy wyspy – Nikozji – „podzielonego miasta”, gdzie wciąż widoczny jest konflikt grecko-turecki. Podczas zwiedzania będzie można poznać dzisiejszą sytuację mieszkańców stolicy. Zwiedzanie obejmuje miasto greckie, a także przekroczymy granicę by zobaczyć strefę demarkacyjną oraz zabytkową część Nikozji, która znalazła się po stronie tureckiej. W XVI w. Nikozja została otoczona potężnymi murami. Dziś Mur Wenecki otacza urokliwe Stare Miasto, chętnie odwiedzane przez turystów. Wędrówka ulicami starej Nikozji jest także piękną wędrówką w czasie. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

6 dzień: Cypr Północny

Śniadanie a następnie całodzienna wycieczka na terytorium Cypru Północnego. Wyprawa pozwala poznać niedostępne do niedawna tereny Cypru, które znajdują się pod turecką okupacją w ramach Republiki Cypru Północnego z własnym rządem, konstytucją, własną flagą a także stolicą w Kyrenii. Przejazd do Famagusty, gdzie odwiedzimy historyczne centrum Famagusty z gotycką katedrę Św. Mikołaja, nie bez powodu nazywaną cypryjską katedrą Notre Dame, a także wypoczynkową dzielnicę Varos, zwaną „miastem-widmo”, ponieważ przez długie lata po zajęciu przez Turków pozostaje niezamieszkana.

Następnie przejazd do Salaminy – w czasach starożytnych głównego portu Cypru. Zobaczymy pozostałości miasta z czasów greckich i rzymskich ze wspaniale zachowanym amfiteatrem. Wizyta w klasztorze Św. Barnaby, gdzie miał być pochowany towarzysz podróży misyjnych Sw. Pawła. Następnie przejazd na północ i zwiedzanie ruin średniowiecznego opactwa Bellapais, skąd roztacza się wspaniały widok na północne wybrzeże. Na koniec zwiedzimy Kyrenię – piękne miasteczko portowe, otoczone górami Pentadaktylos. Nad brzegiem morza znajduje się imponujący fort z czasów weneckich. W lochach twierdzy znajduje się wrak okrętu (jeden z najstarszych na świecie), który zatonął u wybrzeży miasta i został odnaleziony dopiero w 1967 r. Po powrocie do hotelu obiadokolacja. Nocleg

7 dzień:

Śniadanie. Wypoczynek, czas na zakupy. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

8 dzień: Larnaka – wylot do Polski

Śniadanie. Wykwaterowanie i przejazd do Larnaki. Spacer po zabytkowej i nadmorskiej części Larnaki – kościół sw. Lazarza (z jego relikwiami), kościół Angeloktisti z mozaikami z VI w., spacer promenadą Finikudes. Czas wolny. Transfer na lotnisko, wylot do Katowic/ Warszawy o godz. …

.

Termin:

.

CENA:

Cena dla grupy min. 30 os.: 1870 zł + 420 euro

Cena dla grupy min. 35 os.: 1790 zł + 400 euro

przelot samolotem Wizzair z Katowic do Larnaki, 7 noclegów w hotelu 3* z wyżywieniem HB ( śniadania i obiadokolacje w formie bufetu) w Limassol, napoje do obiadokolacji – woda i wino, transfery, wycieczki zgodnie z programem wraz z biletami wstępu.

Cena zawiera:
Cena nie zawiera:

obligatoryjnych napiwków dla obsługi ( 20 EUR ), wydatków osobistych, dodatkowego ubezpieczenia od rezygnacji z imprezy i następstw chorób przewlekłych; wycieczek fakultatywnych.

Uwaga ! cena została skalkulowana w oparciu o aktualną cenę przelotów. Cena może się zmienić zależnie od taryf przewoźnika i nie jest zagwarantowana do momentu wykupu biletów.

Zobacz nasze inne oferty na stronie biura www.sopol-lublin.pl