Lubelszczyzna i Roztocze
Lubelszczyzna to rozległa kraina na wschodzie Polski, rozciągająca się od Wisły na zachodzie po Bug, czyli wschodnie granice państwa i od Sanu na południu po Podlasie na północy. To fantastyczna mozaika różnorodnych krajobrazów. Mamy tu przełomowy odcinek Wisły, poprzecinany wąwozami Płaskowyż Nałęczowski, porośnięte lasami łagodne wzniesienia Roztocza a także pełne malowniczych jezior i torfowisk Polesie.
Prócz walorów przyrodniczych, Lubelszczyzna ma ciekawe zabytki, świadczące o bogatej historii regionu. Poczynając od Lublina, miasta Unii Litewskiej, przez malownicze miasteczka, takie jak Kazimierz nad Wisłą, Nałęczów, jak również imponujące magnackie rezydencje w Puławach, Kozłówce po miasto idealne Zamość.
.
PROGRAM
1 dzień: Lublin
Zbiórka uczestników i przejazd do Lublina.
Lublin to największe miasto po wschodniej stronie Wisły, malowniczo położone na siedmiu wzgórzach, pełne zabytków i pamiątek po kulturach, narodach i religiach, które współtworzyły jego historię.
Po przyjeździe spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie Lublina.
Rozpoczniemy od wzgórza zamkowego, na którym wznosi się dziś Muzem Lubelskie na Zamku z piękną kaplicą Św. Trójcy. Kryje ona unikalne freski bizantyjsko-ruskie fundacji Władysława Jagiełły. Warto także wspiąć się na XIII-wieczny donżon, aby podziwiać rozległą panoramę. Następnie spacer po Starym Mieście: Brama Grodzka, Plac po Farze, Rynek z Trybunałem, kościół Dominikanów, archikatedra z freskami iluzjonistycznymi i obrazem Matki Bożej Płaczącej, Brama Grodzka. Spacer jest okazją do opowiedzenia lubelskich legend, z których najbardziej znane mówią o czarciej łapie oraz kamieniu nieszczęścia. Spacer głównym deptakiem miasta – Krakowskim Przedmieściem na Plac Litewski, gdzie poznamy historię Unii Litewskiej z 1569 roku.
Czas wolny a następnie obiadokolacja. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.
2 dzień: Magiczny Trójkąt Lubelski : Puławy – Kazimierz – Nałęczów
po śniadaniu całodzienna wycieczka na Płaskowyż Nałęczowski. Pierwszym punktem programu będą położone nad Wisłą Puławy. W początku XIX wieku, dzięki staraniom księżnej Izabeli Czartoryskiej zyskały sławę „Aten Polskich”. Rezydencja Czartoryskich skupiała najtęższe umysły epoki i była jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich.
Zwiedzanie Muzeum Czartoryskich w dawnym pałacu, gdzie zapoznamy się z historią Familii i zobaczymy ekspozycję prezentującą pamiątki, które ocalały z powstań i grabieży. Następnie spacer po parku i zwiedzanie słynnej Świątyni Sybilli oraz Domku Gotyckiego.
Przejazd do Kazimierza Dolnego – miasteczko, które rozwinęło się dzięki handlowi zbożem, a ślady dawnego bogactwa widać w renesansowej architekturze pięknie wkomponowanej w malownicze otoczenie. Spacer po urokliwym miasteczku: zamek i donżon, fara, rynek. Czas wolny na zakup słynnych kazimierskich kogutów i relaks a następnie spacer do słynnych wąwozów lessowych (np. Korzeniowy Dół).
Ostatnim miejscem na naszej trasie będzie jedyne na Lubelszczyźnie uzdrowisko – Nałęczów – swoisty mikroklimat, balsamiczne powietrze, woda i piękno otoczenia sprawiają, że leczy się tu pacjentów kardiologicznych. Sława Nałęczowa datuje się na koniec XIX wieku, kiedy zaczęli tu przyjeżdżać sławni artyści i literaci – Żeromski, Prus, Sienkiewicz, Witkiewicz Koszczyc i wielu innych. Spacer po Parku Zdrojowym i jego okolicach pozwoli nam odkryć urodę tego miejsca.
Powrót do Lublina. Obiadokolacja. Nocleg.
3 dzień: Kozłówka – Poleski Park Narodowy
Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd do Kozłówki. Znajduje się tu najlepiej w Polsce zachowany kompleks pałacowo-parkowy – dziś Muzeum Zamojskich. Całe wyposażenie pałacu – obrazy i meble w stylu empire – są oryginalne. Paradoksalnie zniszczeniu uległy te, które ordynatowa wywiozła do Warszawy, chroniąc je przed Armią Czerwoną. Ciekawostką Kozłówki jest także jedyne w Polsce Muzeum Socrealizmu, gdzie mamy kolekcję posągów i plakatów propagandowych z lat komunizmu.
Po zwiedzaniu wnętrz pałacowych, ogrodów, kaplicy, powozowni i galerii socrealizmu ruszamy w kierunku krainy jezior, lasów i bagien – Poleskiego Parku Narodowego.
Rozpoczynamy w Załuczu, gdzie znajduje się Muzeum Przyrodnicze Poleskiego Parku Narodowego. Tu zgromadzone są zbiory archeologiczne, etnograficzne, historyczne, jak militaria, numizmaty, dokumenty i przyrodnicze, a także prezentujące dziedzictwo kulturowe Polesia Zachodniego. Po wizycie w muzeum przejdziemy ścieżką przyrodniczą po PPN, aby zobaczyć: zarastające Jezioro Moszne, torfowisko przejściowe – spleję, owadożerne rosiczki, bór bagienny, ols kępkowo-dolinkowy, lasy grądowe, torfniaki i największą atrakcję – Dąb Dominik, nazwany tak na cześć jednego z największych przyrodników lubelskich – Dominika Fijałkowskiego. Zobaczymy także część stacji hodowli unikalnego żółwia błotnego.
Przejazd na Roztocze. Po drodze obiadokolacja w tradycyjnym lokalu z domową kuchnią.
Przyjazd do ośrodka wypoczynkowego na Roztoczu. Zakwaterowanie. Ognisko z kiełbaskami. Nocleg.
4 dzień: Roztoczański Park Narodowy
Po śniadaniu całodzienna wycieczka po Roztoczu: zaczniemy od pieszej wędrówki ( ok. 5 km ) aby zobaczyć słynne roztoczańskie „szumy”, czyli skalne progi na Tanwi – Rezerwat nad Tanwią został w roku 2016 ogłoszony jednym z 7 cudów Polski. Ścieżką, prowadzącą brzegami rzeki, dochodzimy do miejsca po dawnej stanicy harcerskiej, która funkcjonowała tutaj w okresie międzywojennym, a zniszczona została w pierwszych dniach II wojny światowej. W okresie zaborów przebiegała tędy granica pomiędzy zaborem rosyjskim a austriackim. Podczas spaceru, poza pięknymi widokami leśnego rezerwatu i przełomu rzeki, towarzyszy nam szum niewielkich wodospadów, stanowiących o wyjątkowości tego miejsca
( zależnie od chęci, czasu i pogody można także odwiedzić rezerwat „Czartowe Pole” z szumami i ruinami papierni).
Następnie przejazd do Zwierzyńca, gdzie znajduje się ekspozycja muzealna Roztoczańskiego Parku Narodowego – prelekcja na temat geologii i przyrody parku. Następnie wizyta nad „Stawami Echo”. Po przejeździe do centrum Zwierzyńca zobaczymy piękny kościółek na wodzie p.w. św. Jana Nepomucena, – to fotograficzna wizytówka Zwierzyńca.
Następnie podczas spaceru zobaczymy także park z „kamieniem szarańczy” oraz budynki Ordynacji Zamojskiej. Wśród nich zabudowania browaru założonego przez Zamoyskich w 1806 roku, gdzie po zwiedzaniu będzie możliwość degustacji regionalnego piwa „Zwierzyniec”. Powrót do hotelu na obiadokolację. Nocleg. ( ewentualnie dyskoteka – koszt dodatkowy )
5 dzień: Krasnobród – Zamość – Szczebrzeszyn – powrót do Krakowa
Po śniadaniu wykwaterowanie i zwiedzanie Krasnobrodu – to miejscowość mająca status uzdrowiska, a jednocześnie znane w regionie Sanktuarium Maryjne. Zwiedzimy barokowy kościół p.w. Nawiedzenia NMP a także podominikański zespół klasztorny z małym Muzeum Wieńców Dożynkowych urządzonym w dawnym spichlerzu z 1795 roku; Ptaszarnię oraz mini Muzeum Ziemi Krasnobrodzkiej. Następnie przejedziemy do Kapliczki w Miejscu Objawień Matki Bożej, gdzie będzie można zaczerpnąć wody z cudownego źródełka.
Następnie przejazd do Zamościa. Spacer po Starym Mieście: zwiedzanie Rynku Wielkiego z Ratuszem oraz pięknymi Kamieniczkami Ormiańskimi. Następnie wejście do zamojskiej Katedry– dawniej Kolegiaty wybudowanej w stylu manierystycznym w proporcji 1:15 miasta. W świątyni zobaczymy m.in. Kaplicę Ordynacką. Obok znajduje się gmach dawnego Pałacu Zamoyskich z usytuowanym przed jego bryłą pomnikiem założyciela Zamościa, czyli Kanclerza i Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego. Kolejnym punktem zwiedzania będzie Stara Brama Lubelska, fragmenty Parku Miejskiego z jedynym ocalałym Kojcem broniącym fosę miejską. Wejdziemy na fortyfikacje, aby podziwiać bastionowy układ Twierdzy Zamojskiej. Synagoga wraz z pozostałościami siedziby kahału i hederu. Rynek Solny. Następnie czas wolny ( możliwość zorganizowania obiadu ).
Wyjazd do pobliskiego Szczebrzeszyna, który jest jednym z najstarszych miast na Roztoczu. Jednak miasto stało się sławne dzięki wierszykowi Jana Brzechwy. Dzisiaj Szczebrzeszyn nosi miano „stolicy języka polskiego”, a rynek zdobi mosiężny pomnik świerszcza. W pobliżu rynku zobaczymy dwa kościoły: kościół parafialny p.w. św. Mikołaja oraz franciszkański Sw. Katarzyny, dawną Synagogę a także cerkiew Zaśnięcia NMP, które świadczą o wielokulturowości miasta. Po sprawdzeniu, czy w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, wyjazd w drogę powrotną.
TERMIN:
CENA:
1060 zł/min.30 os 1140 zł/min.25 os 1240 zł/min. 20 os
Cena zawiera:
4 noclegi – 2 w hotelu w Lublinie oraz 2 w ośrodku rekreacyjnym na Roztoczu (pokoje 2 lub 3 – os. z pełnym węzłem sanitarnym, TV),
posiłki: 4 śniadania – ze względu na reżim sanitarny serwowane do stolika ( ser, wędlina, pomidor, parówki/jajecznica, kawa/herbata, soki ); 4 obiadokolacje – 2 –daniowe serwowane, ognisko z kiełbaskami ( można zamówić dodatkowo obiady – ok. 25 zł każdy oraz dyskotekę lub dodatkowe ognisko z kiełbaskami lub grilem ),
opieka pilota/przewodnika, miejscowi przewodnicy: Lublin, Zamość, Puławy, Kozłówka, Poleski Park Narodowy,
bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: Lublin (kaplica św. Trójcy i donżon), katedra – zakrystia akustyczna i skarbiec; Puławy – Muzeum Czartoryskich; Kazimierz – zamek i donżon; Nałęczów – pijalnia wód; Poleski Park Narodowy – muzeum i wejście na trasę; Zwierzyniec – zwiedzanie browaru; Zamość – Muzeum Fortyfikacji; Roztoczański Park Narodowy – ekspozycja i wejście na trasę. Muzeum w Kozłówce lub Muzeum Majdanek lub Skansen Lubelski.
Parkingi i inne koszty zwiedzania.
ubezpieczenie NNW, podatek VAT, fundusz gwarancyjny
transport autokarem
Cena nie zawiera:
napojów do obiadokolacji poza wodą/kompotem, dopłaty do pokoju 1-osobowego – 220 zł
Uwaga!
Zwiedzanie wnętrz pałacowych w Kozłówce jest obecnie ograniczone do 8 osób jednorazowo, co wyklucza zwiedzanie grupowe. Jeżeli do czasu wycieczki reguły zwiedzania nie ulegną zmianie zaproponujemy zwiedzanie Muzeum na Majdanku lub Skansenu Lubelskiego.
*
Zobacz nasze inne oferty na stronie biura www.sopol-lublin.pl