Podróżowanie w czasach pandemii
Archiwum

Podróżowanie w czasach pandemii

Czy podróżowanie w czasach pandemii jest możliwe? A jeśli tak, to czy jest bezpieczne? Te pytania zadaje sobie na pewno wiele osób, które tęsknią za podróżami, ale nie mają dostępu do rzetelnych źródeł informacji.

W czasie pandemii wiele krajów zamknęło swoje granice dla cudzoziemców, zezwalając jedynie na podróże konieczne. Są kraje, których granice nadal pozostają zamknięte, ale coraz więcej państw walkę z covid-19 uważa za wygraną na tyle, że odmraża gospodarkę, w tym turystykę i otwiera coraz szerzej swoje granice. Są też kraje, które już rozpoczęły sezon turystyczny i witają turystów z szeroko otwartymi ramionami. Ale także stawiają konkretne wymagania sanitarno-epidemiczne, które potencjalny turysta musi spełnić. Nie wszędzie przepisy są takie same, praktycznie, każdy kraj unijny i pozaunijny ma dowolność w sprawie obostrzeń.

.

Gdzie szukać aktualnych informacji o dokumentach niezbędnych przy podróży?

Stale aktualizowane informacje znajdziesz na stronie: https://reopen.europa.eu/pl.

Polecamy także oficjalny portal rządowy https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. Warto pamiętać, że informacje pojawiają się tam z pewnym opóźnieniem i należy je każdorazowo weryfikować w innych źródłach.

W miarę aktualne informacje znajdziemy na portalu: https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/koronawirus-sytuacja-w-polsce-europie-i-na-swiecie-aktualizacja/

Informacje na temat aktualnych obostrzeń w podróżowaniu warto sprawdzać także na stronach organizacji IATA https://www.iatatravelcentre.com/world.php

oraz poszczególnych linii lotniczych, które często aktualizują informacje dla swoich pasażerów.

Wygodną „ściągawką” dla podróżujących samolotem są portale:

https://www.fly4free.pl/dokad-mozna-jechac-koronawirus-polska/

https://www.fly4free.pl/dokad-moga-wyjechac-zaszczepieni-ozdrowiency/

.

Unijny Certyfikat Covid, zwany „paszportem covidowym”

Unijny Certyfikat Covid ma ułatwić swobodne podróżowanie obywatelom Unii Europejskiej podczas pandemii.

System Unijnego Certyfikatu Covid powstaje między innymi po to, by niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania oraz wzorów dokumentów potwierdzających status osoby przekraczającej granice. Jednocześnie, certyfikat nie będzie warunkiem wstępnym dla ewentualnej podróży, ani nie będzie w sposób bezwarunkowy do niej uprawniał. Nie będzie także dyskryminował osób niezaszczepionych.

Podróżowanie w czasach pandemii - certyfikat
Uwaga!

Osoby niezaszczepione nadal będą mogły swobodnie podróżować pod warunkiem posiadania aktualnego negatywnego testu i innych ewentualnych dokumentów wymaganych w krajach przez które i do których podróżujemy.

***

Unijny Certyfikat COVID ułatwi podróżowanie po Unii Europejskie. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce go mieć. Jak go zdobyć, kto może to zrobić i gdzie go znaleźć? Wyjaśniamy!

Unijny Certyfikat COVID (UCC) dostaje:

kto otrzymał przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje UE same decydują, czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki w przypadki dwudawkowej szczepionki; w Polsce wymagane jest pełne zaszczepienie)

kto otrzymał negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu jest różny dla każdego kraju,  w Polsce to 48 h)

kto wyzdrowiał po COVID-19 (jego UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu).

Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Mimo to, wszystkie państwa członkowskie, które przeszły testy techniczne i są gotowe do wydawania oraz weryfikacji certyfikatów, mogą już zacząć korzystać z systemu na zasadzie dobrowolności. Polska jest w tym gronie.

W jaki sposób będzie można uzyskać Unijny Certyfikat Covid?
Bezpośrednio przez obywatela:

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – pacjent.gov.pl

Podróżowanie w czasach pandemii - portal pacjent.gov.pl

Aplikacja mojeIKP (po 25 czerwca)

Aplikacja mObywatel (po 25 czerwca)

W podmiotach leczniczych:

Aplikacja gabinetowa – gabinet.gov.pl

W punktach szczepień

Od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej

***

Więcej informacji o Unijnym Certyfikacie COVID na https://www.gov.pl/certyfikat

%d bloggers like this: