RUMUNIA
Rumunia jest krajem, który zaskakuje bogactwem krajobrazów – od karpackich szczytów i malowniczych dolin po rozległą deltę Dunaju. To także mozaika kultur, narodowości i religii.
Wycieczka pozwala zwiedzić górskie regiony Maramuresz, Bukowinę, a także Siedmiogród. Każdy z tych regionów prezentuje swoistą kulturę materialną i odmienne tradycje.
.
Sigiet Marmaroski – Sapanta – Ieud – Bogdan Voda – Voronet – Sucevita – Neamt – Targu Mures – Mierculea Ciuc – Sighisoara – Biertan – Sibiu – Bran – Rasnov – Brasov – Sinaia
.
Termin:
.
1 dzień: przejazd do Rumunii do Sygietu Marmaroskiego
Zbiórka, przejazd w kierunku granicy w Barwinku i dalej przez Słowację i Węgry do rumuńskiego regionu Maramures. Następnie krótkie zwiedzanie Sighetu Marmatei (Syhot/Sygiet Marmaroski). W mieście znajduje się skansen Maramurskie Muzeum Wsi oraz Muzeum Pamięci Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu. W dawnym, niezwykle ciężkim więzieniu politycznym przetrzymywano także polskich legionistów po bitwie pod Rarańczą w lutym 1918 roku. Obiadokolacja, nocleg
2 dzień: Sighet Marmatei – Sapanta – Ieud – Bogdan Voda
Po śniadaniu wykwaterowanie i zwiedzanie słynnego „wesołego cmentarza” w Sapancie, gdzie znajdziemy kilkaset kolorowych, rzeźbionych w drewnie fantazyjnych nagrobków, na których znajdują się ręcznie malowane podobizny zmarłych i krótsze lub dłuższe ironiczne wierszyki.
Następnie przejazd doliną rzeki Izy słynnej z drewnianej architektury, zwłaszcza kościołów i okazałych bram. Zwiedzanie klasztorów UNESCO: drewniany kompleks klasztorno – cerkiewny Barsana, następnie drewniany XVIII-wieczny kościół w Ieud oraz w Bogdan Voda – najbardziej znana i charakterystyczna wieś w dolinie Izy. Tutaj znajdziemy najlepiej zachowaną architekturę maramureską, oraz drewnianą cerkiew św. Mikołaja z 1718 r. Obiadokolacja i nocleg w ok. Gura Humorului
3 dzień: Voronet – Suczawica – Kaczyk
Śniadanie, zwiedzanie „malowanych klasztorów” Bukowiny: słynny z pięknych XV-wiecznych fresków Voronet, Sucevita – klasztor nazywany perłą klasztorów Bukowiny – obronny monastyr z malowaną cerkwią pod wezwaniem Zmartwychwstania. Cerkiew jest jedną z ostatnich malowanych cerkwi Bukowiny, w 2010 r. wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Przejazd do Kaczyki i wizyta w sanktuarium Matki Bożej Kaczyckiej z kopią cudownego obrazu Czarnej Madonny, zbudowanym przez Polaków pracujących w kopalni soli. Jest to najważniejsze sanktuarium Maryjne Rumunii. Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.
4 dzień: Neamt – Targu Mures – Mierculea Ciuc
Śniadanie. Przejazd przez położone w dolinie Bystrzycy miasto Neamt, gdzie znajduje się najstarszy klasztor w Mołdawii – XIV w. Następnie Wąwóz Bicaz, który łączy region Moldawii z Transylwanią. Kanion ma około 6 km długości, a wysokość ścian przekracza 300 metrów. Wąwóz Bicaz jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Rumunii. Następnym celem jest ważne katolickie sanktuarium na terenie Mierculea Ciuc – Sumulea Ciuc , gdzie czczona jest MB Królowa z Csiksomlyo. Klasztor franciszkanów ufundował Jan Hunyady w 1420 roku.
Miasto Mierculea Ciuc w regionie Hagrita nad rzeką Olt jest kulturowym centrum Szeklerszczyzny. Ponad 80% mieszkańców posługuje się językiem węgierskim, a także nazywa siebie Szeklerami. Coroczną pielgrzymkę do Matki Bożej z Csiksomlyo nazywa się węgierskim camino. Przejazd do hotelu w okolicy sanktuarium, obiadokolacja, nocleg
5 dzień: Sinaia – Brasov – Peles – Bran – Predeal
Śniadanie. Przejazd do baśniowej rezydencji królewskiej -zamku Peles na przełeczy Sinai, zwanego też „Perłą Karpat”. Następnie zwiedzanie Brasova, pierwotnie krzyżackiej twierdzy a potem ważnego kupieckiego miasta Siedmiogrodu. Przyciąga turystów pięknym i rozległym Starym Miastem: gotycki Czarny Kościół, piękny rynek, Dom Rady z XV w., Baszta Tkaczy, romański kościół św. Bartłomieja z XIII w. Następnie wizyta w średniowiecznym zamku Bran, który od czasów słynnej powieści Brama Stokera nazywany jest zamkiem Draculi. Przejazd do hotelu w Predeal, obiadokolacja, nocleg.
6 dzień: Sinaia – Tulcea – Delta Dunaju
Śniadanie, przejazd w region Delty Dunaju.
Delta Dunaju jest drugą pod względem wielkości deltą w Europie, w niewielkim stopniu przeobrażona w wyniku działalności człowieka. To unikalny ekosystem, gdzie rośnie ponad 1200 gatunków roślin, występuje 300 gatunków ptaków, a także 85 gatunków ryb słodkowodnych. Ma ona powierzchnię blisko 3,5 tys. km² i przyrasta rocznie o 40 km. Koło miejscowości Tulcza Dunaj dzieli się na 3 ramiona przed ujściem do Morza Czarnego.
Po południu około 4 godziny rejs po Delcie Dunaju, połączony z obiadem na pokładzie statku (zamiast kolacji w hotelu). Nocleg w Tulczy.
7 dzień: Tulcea – Bukareszt
Śniadanie, a następnie krótkie zwiedzanie miasta Tulcza, wizyta w Muzeum Biosfery i przejazd do Bukaresztu. Zwiedzanie stolicy Rumunii: Łuk Triumfalny, place: Zwycięstwa, Rewolucji, Cotroceni, Pałac Parlamentu -drugi co do wielkości budynek na świecie, cerkiew Cretulescu, Ateneum Rumuńskie (siedziba filharmonii), Pałac Cotroceni (siedziba prezydenta), a także stare ulice m.in. Lipscani. Zakwaterowanie w hotelu w Bukareszcie. Obiadokolacja i nocleg.
8 dzień: Bukareszt – Sibiu
Śniadanie, a następnie wyjazd do Sibiu. Jeżeli warunki pogodowe pozwolą, przejedziemy słynną trasą Transfogaraską, aby podziwiać zapierające dech krajobrazy. Trasa ta jest jedną z dwóch najwyżej położonych dróg na terenie Rumunii. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem kolacja folklorystyczna na pobliskiej wsi, połączona z pokazami tańca i pieśni ludowych.
9 dzień: Sibiu – Biertan – Sighisoara
Śniadanie. Przejazd do Sibiu (Sybinu, znanego także jako Hermanstadt), jednego z najważniejszych saskich miast Siedmiogrodu ( XII w ),. Spacer po starówce: katedra, Ratusz, wieża ratuszowa, najstarsza apteka, Most Kłamców. Następnie przejazd do Biertanu – najpiękniejszego saskiego grodu kościelnego sięgającego swą historią 1191r. Kolejnym punktem jest przejazd do Sighisoary (Segieszow), miejsca urodzenia Draculi, ale przede wszystkim doskonale zachowanego średniowiecznego miasteczka ( na liście UNESCO ). Zwiedzanie: zespół zabytkowy – fortyfikacje z licznymi basztami, gotycka katedra i kościół Dominikanów, Wieża Zegarowa. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Obiadokolacja, nocleg.
10 dzień: SIGHISOARA – Turda – BUDAPESZT
Śniadanie. Wykwaterowanie a następnie przejazd do Turdy, gdzie znajduje się jedna z największych i najstarszych kopalni soli w Europie. Wydobycie soli rozpoczęto tu już w czasach Cesarstwa Rzymskiego, a zakończono w 1932 roku. Jest to więc jedna z najstarszych i najdłużej działających kopalni soli na świecie, a także jeden z architektonicznych, podziemnych cudów świata. Zwiedzanie ogromnego kompleksu kopalni soli, który jest obecnie także parkiem rozrywki. Następnie przejazd przez Oradeę do Budapesztu. Możliwość wieczornego rejsu po Dunaju, aby podziwiać oświetloną stolicę Węgier z pokładu statku wycieczkowego. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Obiadokolacja, nocleg.
11 dzień: Budapeszt – przejazd do Polski
Śniadanie. Wykwaterowanie, a następnie zwiedzanie Budapesztu – Stare Miasto w Budzie: Baszty Rybackie, kościół Macieja, wzgórze zamkowe; góra Gellerta z Cytadelą i Pomnikiem Wolności. Następnie spacer po Peszcie – bazylika Św. Stefana, Parlament, czas wolny. Po południu wyjazd do Polski. Powrót do Zamościa w późnych godzinach nocnych.
.
Termin:
.
Cena:
Cena zawiera:
przejazd komfortowym autokarem, 10 noclegów w hotelach 3*+ (pokoje 2- z łazienkami); 10 śniadań, 10 obiadokolacji, opiekę pilota-przewodnika; ubezpieczenie KL, NNW; taksy klimatyczne, opłata na Gwarancyjny Fundusz Turystyczny.
Cena nie zawiera:
Napojów do kolacji ( poza wodą ), kosztów programowych ok. 40 euro, dopłata do pokoju 1 os.: 140 euro
Przewidywany koszt realizacji programu:
bilety wstępu, przewodnicy miejscy a także inne obligatoryjne opłaty – ok. 40 euro
UWAGA!
W rumuńskich hotelach z reguły nie ma możliwości zakwaterowania w pokojach 3-osobowych. Dostępne są wyłącznie pokoje z podwójnym małżeńskim łóżkiem i dostawką, która nie jest pełnowymiarowym łóżkiem.
Pilot nie oprowadza grupy wewnątrz zwiedzanych obiektów (muzea, teren wykopalisk)
.
Więcej ofert na stronie biura: https://www.sopol-lublin.pl/