Uzbekistan - samarkanda-bibi-khan
Azja,  OFERTY SAMOLOTOWE

Uzbekistan – niezapomniana podróż Jedwabnym Szlakiem

Uzbekistan jest nazywany „Krainą z Baśni 1000 i jednej nocy”, bowiem kryje wśród piasków pustyni wspaniale zachowane miasta, które od setek lat rozbudzają wyobraźnię podróżników. Samarkanda, Chiwa czy Buchara to perły architektury, połączone najdłuższą drogą handlową starożytności  – Jedwabnym Szlakiem, którym przez ponad dwa tysiące lat podążały karawany kupców. Meczety, medresy i pałace Uzbekistanu były świadkami rozkwitu i upadku jednego z najpotężniejszych imperiów w dziejach świata – imperium Tamerlana. Współczesny Uzbekistan jest państwem świeckim, jednakże kultura islamu jest obecna w społeczeństwie uzbeckim. Do tego Uzbekistan należy do najbezpieczniejszych krajów świata.

.

Termin: październik 2022

.

Program:
1 dzień– przelot Warszawa /Berlin – Taszkient

Wylot z Warszawy/Berlina z przesiadką w Stambule. Lądowanie w Taszkencie – stolicy Uzbekistanu. Odprawa graniczna, formalności wizowe ( obowiązek wizowy dla obywateli polskich został obecnie zawieszony ) i transfer do hotelu.

2 dzień  – TASZKIENT

Zakwaterowanie i odpoczynek po podróży. Późne śniadanie i rozpoczęcie programu: zwiedzanie TASZKIENTU – wizyta w starej części miasta, gdzie zobaczymy niezwykły kompleks Chazrati-Immam. To miejsce przechowywania jednego z najważniejszych zabytków świata muzułmańskiego, czyli Koranu Osmana. Zobaczymy mauzoleum Abu Kaffal Shashi, ozdobioną misternymi mozaikami medresę Barak Khan, Meczet Tilliya Sheik a także medresę Muiy Mubarak z imponującą biblioteką.

Podczas zwiedzania starej części miasta nie może zabraknąć wizyty na najbardziej autentycznym z historycznych bazarów Taszkientu – bazarze Chorsu. Orientalne bazary ze swoją feerią barw, zapachów i tradycyjnych smaków, przenoszą nas w zamierzchłe czasy karawan przemierzających Jedwabny Szlak. Również wizyta w Muzeum Sztuki Użytkowej pozwoli nam zapoznać się z tradycyjnym rzemiosłem i sztuką Uzbekistanu. Muzeum mieści się w dawnym domu carskiego dyplomaty Aleksandra Połowceva. Taszkient dumny jest także ze swojego metra, uważanego za jedno z najpiękniejszych w krajach dawnego ZSSR – odwiedzimy jedną ze stacji.

Następnie wizyta w rzymskokatolickiej prokatedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwaną „polskim kościołem” wraz z Pomnikiem Żołnierzy Polskich poległych na ziemiach uzbeckich. Odwiedzimy także Polskie Centrum Kulturalne, nazywane ‘Świetlicą Polską”.

Plac Niepodległości – największy plac miejski w byłym Związku Radzieckim, na którym znajdował się niegdyś najwyższy pomnik Lenina (30 m wysokości), dziś zastąpiony wielkim globusem z mapą Uzbekistanu.

Kolacja w lokalnej restauracji. Powrót do hotelu, nocleg. 

Uzbekistan - dolina Fergany
3 dzień – TASZKIENT – MARGILAN

Śniadanie i wyjazd pociągiem przez góry do Doliny Fergany. MARGILAN, który jest jednym z najstarszych miast Uzbekistanu na przecięciu starożytnych szlaków handlowych, od wieków słynie z produkcji najlepszego w Azji Centralnej jedwabiu. Odwiedzimy Medresę Said Ahmada Chodży, która dziś mieści wiele tradycyjnych warsztatów rzemieślniczych, produkujących wyroby jedwabne i dywany. Następnie zajrzymy do fabryki jedwabiu Yodgorlik, aby poznać proces produkcji jedwabiu oraz tradycyjne wzornictwo. Na koniec możliwość zakupu oryginalnych wyrobów na miejscu.

Kolacja w lokalnej restauracji. Przejazd do hotelu, nocleg. 

4 dzień – MARGILAN – KOKANDA – RISZTAN – MARGILAN

Po śniadaniu wyjazd do KOKANDY – dawnej stolicy potężnego chanatu. Wizyta w Pałacu Chana Chudoyara, ostatniej siedzibie chanów Kokandy. Meczet Piątkowy (Dżuma) i mauzoleum Modari Chana a także nekropolia chanów Kokandy – Dachma-I-Szochon. Następnie XVIII-wieczna medresa Norbut Beja, działająca nieprzerwanie nawet w czasach komunistycznych. Przejazd do RISZTAN, które słynie od wieków z misternie wyrabianej czerwonej ceramiki – wizyta w lokalnej pracowni, zapoznanie się z procesem powstawania wyrobów ceramicznych. Następnie zobaczymy kompleks Chodż Ilgor z XIV-XVII wieku z meczetem, mauzoleum, cmentarzem oraz pokojami do medytacji, zwanymi chilla.

Powrót do Margilan. Kolacja w lokalnej restauracji z lekcją gotowania tradycyjnych potraw. Nocleg.

5 dzień – FERGANA – przelot do URGENCZ -CHIWA

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Ferganie i przelot do Urgenczu. Po przylocie przejazd do hotelu w Chiwie, aby pozostawić bagaże, a następnie zwiedzanie miasta.

Uzbekistan -  Chiwa
Chiwa – Zachodnia Brama

CHIWA, miasto-muzeum, to stolica starożytnego Chorezmu. Kompleks starego miasta został wpisany na listę UNESCO. Podczas spaceru zobaczymy najważniejsze zabytki z różnych okresów świetności miasta. Bramą Ata Darvan wejdziemy do twierdzy Ichan Kala. Zobaczymy Medresę Allakuli Chana, z najbogatszą dekoracją fasady,  Medresę  Muhammada Amin Chana, władcy Chiwy w połowie XIX wieku, Kalta Minar – dziś nazywany „krótkim”, a w zamierzeniu twórców miał być najwyższym minaretem w Chiwie, Kunya Ark, czyli „Stara Forteca”, która była rezydencją chanów Chiwy od XVII wieku. Następnie wizyta w Medresie Muhammada Rachima, a także w Meczecie Piątkowym z XVI wieku z 213 drewnianymi pilastrami, z których najstarsze pamiętają X wiek. Kolejną rezydencją chanów jest pałac Tosh Hovli, wybudowany w latach 30-tych XIX wieku. Na koniec Mauzoleum Mahmuda Pachlawana, poety i wojownika-zapaśnika z XIV wieku, uważanego za patrona Chiwy. Następnie przejście pod kompleks architektoniczny Hodży Islama – to budowla współczesna, nazwana imieniem premiera Isfandiar Chana, który sponsorował budowę.

Uzbekistan - mury Chiwy
Mury Chiwy

Kolacja w lokalnej restauracji, połączona z lekcją gotowania miejscowego specjału Chiwy – shivit oshi ( makaron koperkowy z gęstym mięsnym sosem). Powrót do hotelu na nocleg. 

6 dzień –CHIWA – AYAZKALA – TOPRAK KALA – CHIWA

Po śniadaniu wyjeżdżamy na wycieczkę na Pustynię Kyzył-Kum aby poznać zabytki starożytnego Chorezmu . Przejazd przez URGENCZ, gdzie urodziła się Anna German. Zobaczymy tu kościół NMP Matki Miłosierdzia.

Naszym celem są ruiny pustynnych fortec, wzniesionych ok. 2000 lat temu w celu obrony żyznych ziem doliny Amu-Darii, której koryto kilkaset lat temu znajdowało się w tych właśnie okolicach, a potem zmieniło swój bieg. Najpierw odwiedzimy ruiny twierdzy Toprak Kala, która pełniła rolę stolicy Chorezmu w III wieku n.e.. To najlepiej przebadany zabytek tego okresu, nazywany „muzeum sztuki starożytnego Chorezmu”. Według legendy sekretne przejście łączyło twierdzę z kolejną w Kyzył-Kala. Następnie zobaczymy największą z twierdz regionu – Ayaz Kala z II wieku, czyli okresu świetności imperium Kuszanów. To trzy osobne budowle, które strzegły doliny, pełniąc funkcje refugialną w czasie licznych najazdów.

Podczas zwiedzania zjemy lunch w jurcie typowej dla mieszkańców stepów i pustyni ( nie ma obiadokolacji). Powrót do Chiwy. Nocleg.

Uzbekistan - pustynia Kyzył-Kum
7 dzień –CHIWA – BUCHARA

Po śniadaniu, wykwaterowanie i wyjazd w kierunku Buchary (470 km). Po drodze zatrzymamy się na zdjęcia nad rzeką Amu-daria, dawniej zasilającą Jezioro Aralskie (obecnie wyschnięte). 

Amu-daria bierze swój początek w paśmie gór Hindukusz, we wschodnim Pamirze, z połączenia rzeki Pandż i Wachsz, a wpływa do Jeziora Aralskiego jako Amu-daria. Pomiędzy Amu-darią a Jeziorem Aralskim znajduje się pustynia Kyzył – Kum. Przejazd między pustyniami Kara-kum (czarne piaski) i Kyzył-kum (czerwone piaski). Warto pamiętać, że w dawnych czasach przejazd karawany z Chiwy do Buchary trwał pól miesiąca.

Po przyjeździe zakwaterowanie w hotelu. Kolacja i nocleg w Bucharze.

8 dzień – BUCHARA

Śniadanie i  całodzienne zwiedzanie BUCHARY – dawnej stolicy potężnego Emiratu Buchary.

Miasto było jednym z najważniejszych ośrodków handlowych na Jedwabnym Szlaku, centrum kultury, nauki. To miasto wielu legend, między innymi o proroku Hiobie. Stare centrum Buchary także znajduje się na liście zabytków UNESCO.

Uzbekistan - buchara

Zwiedzanie: kompleks Labi Hauz, który jest jednym z głównych placów Buchary i najpopularniejszym miejscem spotkań i odpoczynku turystów a także mieszkańców. Zespół tworzą trzy monumentalne budowle – medresa Kukeldash, Chanaka ( hospicjum i klasztor sufickich), medresa Nadir Divan-begi oraz duży sztuczny staw. Meczet Magoki Attori, który stanął w pogańskim centrum kultu ze świątynią czcicieli ognia oraz świątynią księżyca (Meh/Moh). Zajrzymy także do jednego z 4 średniowiecznych domów handlowych, gdzie wystawiali swoje towary kupcy z całego świata oraz do tradycyjnego XIV-wiecznego hamamu (łaźni).

Chwila przerwy na odpoczynek przy ziołowej herbacie w Retro Salonie Timura. Następnie udamy się do pasażu handlowego z XVI w. a stamtąd do jedynego budynku w Bucharze pamiętającego czasy Timura – medresy Ulubeg i Abdulaziz Chana. Kolejnym kompleksem, który zobaczymy jest Pol Kalyan – z meczetem Kalyan, minaretem oraz medresą Miri Arab. Najstarszym i emblematycznym  zabytkiem Buchary jest Cytadela Ark, z której rozpościera się piękna panorama miasta. Obok znajduje się meczet Bolo Hauz „Przy Stawie”,  zbudowany w 1712 roku, służył jako piątkowy meczet Buchary. Interesującym miejscem jest Chashma – mauzoleum z XII w., związane z biblijnych Hiobem, a także mauzoleum Ismaela Samaniego – założyciela perskiej dynastii Samanidów. Na koniec Chor Minor – interesujący XIX wieczny meczet z 4 minaretami.

Dzień zakończymy wizytą w kościele św. Andrzeja Apostoła.

Wieczorem kolacja u rodziny uzbeckiej i nauka gotowania tradycyjnego dania – płow.

Powrót do hotelu na nocleg.

9 dzień – BUCHARA – SZACHRISABZ – SAMARKANDA
Uzbekistan - Szachribsaz

Śniadanie, wczesny wyjazd do Samarkandy. Po drodze postój w SZACHRISABZ i zwiedzanie miasta Timurydów – wizyta w ruinach pałacu Aksaray („Biały”), zbudowanego na początku okresu Timuridów. W 2000 roku pałac został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Następnie zobaczymy kompleks Dorus Saodat , jedną z najbardziej majestatycznych i okazałych budowli tej epoki, kryjący nadal wiele zagadek. Kompleks Dorut Tilovat,  to charakterystyczne trzy niebieskie kopuły. Największa to meczet Kok Gumbaz („Błękitna Kopuła”), jej średnica szacowana jest na 46 m. Dwie mniejsze to mauzolea mędrca szejka Szamsitdin Kulal oraz grobowiec klanu Timurydów (Kopuła Sayyidów). Wizyta na cmentarzu polskim w Szachrisabzie. W Uzbekistanie znajduje się ok. 20 cmentarzy polskich ze szczątkami polskich żołnierzy i cywilów, którzy pragnęli dołączyć do formującej się od sierpnia 1941 roku w Taszkiencie armii gen. Andersa.

Dalszy przejazd do Samarkandy. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

Dla chętnych – Samarkanda nocą.

10 dzień – SAMARKANDA

Po śniadaniu całodzienne zwiedzanie miasta. SAMARKANDA, zwana dumnie „perłą Orientu”, a ze swoimi 140 obiektami bezcennej wartości artystycznej i kulturalnej została umieszczona na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych starożytnych miast na świecie, którego początki sięgają VIII w. p.n.e. Szczyt potęgi osiągnęła za czasów Timura Chromego – Tamerlana.

Plac Registan („Piaskowy”) – olbrzymi plac miejski, otoczony trzema monumentalnymi medresami z XV i XVII wieku, które zachowały się do dzisiaj w niemal idealnym stanie mimo licznych trzęsień ziemi, jakie nawiedzały ten region. Najwspaniajsze zabytki miasta to: meczet Bibi Chanum, zbudowany przez Tamerlana dla ukochanej żony oraz nekropolia Szach-i Zinda nazywana Aleją Mauzoleów ze wspaniałą dekoracją kafelkową a także Gur-i Mir, czyli grobowiec Timura i jego potomków.  Muzeum Afrasiab, prezentujące początki miasta przed najazdami Mongołów. Ruiny obserwatorium astronomicznego Uług Bega, ukochanego wnuka Tamerlana.

Uzbekistan - Samarkanda

W czasie zwiedzania Samarkandy odwiedzimy także lokalnych artystów w Happy Bird Craft Center, wstąpimy na słynny Siyab Bazar oraz do manufaktury papieru jedwabnego. Wielką sławą cieszy się  pokaz mody etno Valentiny Romanenko w Teatrze El Merosi, a na koniec czeka nas degustacja uzbeckiego wina w Fabryce Chovrenko.

Wieczorem kolacja w restauracji z lekcją gotowania manti ( pierożki). Powrót do hotelu. Nocleg.

11 dzień – przelot powrotny do Europy

Śniadanie w formie pakietu, o 3.30 rano przejazd na lotnisko i lot powrotny do Warszawy przez Stambuł.

.

Termin: październik 2022
CENA:

grupa min. 15 os. – 3790 zł + 1250 USD

grupa min. 12 os. – 3990 zł + 1290 USD

grupa min. 10 os. – 4250 zł + 1390 USD

grupa min. 8 os.   – 4550 zł + 1600 USD

.

CENA ZAWIERA:

przelot samolotem Europa – Taszkient – Europa z przesiadką w Stambule, z bagażem rejestrowanym (23 kg) i podręcznym (8 kg + druga sztuka 40x35x12 cm, max. 2 kg), przelot wewnętrzny Fergana-Urgencz ( limit bagażu 20 kg + 8 kg podręczny), pociąg nocny (miejsca leżące) Taszkent – Margilan, transport klimatyzowanym autobusem lub busem (zależnie od liczebności grupy) w Uzbekistanie, zakwaterowanie: 10 noclegów w hotelach 4* oraz 3* w Chiwie i Margilanie, pokoje 2/3-osobowe z łazienkami, wyżywienie: 10 śniadań ( w tym 2 pakietowe), 1 lunch i 8 kolacji, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wraz z kosztami ich rezerwacji, lokalnych przewodników, warsztaty kulinarne, pokazy i degustacje wymienione w programie, opiekę pilota- przewodnika- tłumacza ze strony biura, przewodnik miejscowy ( jęz. angielski i rosyjski), ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż), obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy.

CENA NIE ZAWIERA:

Transportu na i z lotniska w Polsce

ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego (300 USD), 

zwyczajowych napiwków – ok. 50 USD, zbierane przez pilota,

napojów do kolacji

ewentualnych opłat za fotografowanie

dobrowolnego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, które musi zostać zawarte w dniu podpisania umowy

Cena nie zawiera także opłat za konieczne w chwili obecnej testy na COVID – PCR – na max. 72 godz. przed wylotem oraz drugiego testy PCR na 24 godz. przed powrotem z Uzbekistanu- ok.30 USD.

Testy te mogą zostać zniesione do dnia wylotu.

*
  • Uzbekistan jest krajem nieco tańszym od Polski, najwygodniej zabrać z sobą dolary lub euro (banknoty w dobrym stanie technicznym, dolary „z dużymi głowami prezydentów”) i wymienić w kantorach na miejscu.
  • Walutą na miejscu jest som, inne waluty zasadniczo nie są przyjmowane, należy nastawić się na transakcje gotówkowe. 
  • śniadania – zwykle w formie bufetu, kolacje – serwowane (kuchnia uzbecka, innych krajów Azji Środkowej lub innych narodów b. ZSRR). 
  • czas lokalny Uzbekistanu: +3h (12:00 w Polsce to 15:00 w Taszkencie). 

Paszport musi być ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki do Uzbekistanu.

***

Więcej ofert na stronie biura: https://www.sopol-lublin.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: