Uzbekistan - samarkanda-bibi-khan
Azja,  OFERTY SAMOLOTOWE

Uzbekistan

Uzbekistan – niezwykła podróż Jedwabnym Szlakiem

Uzbekistan jest orientalną perełką, która zachwyca ilością i klasą zabytków. Jednocześnie jest mało znanym krajem położonym z dala od popularnych szlaków turystycznych. Czas i odległość mierzone są tu inaczej, życie toczy się powoli, przy herbacie, rozmowie czy po prostu spoglądaniu w dal. W historię tej krainy wpisują się liczne najazdy plemion koczowniczych, Persów, Turków, Mongołów, Arabów… Nazywany „Krainą z Baśni 1000 i jednej nocy”, kryje wśród piasków pustyni nieprzebrane skarby. Wspaniale zachowane miasta, które od setek lat rozbudzają wyobraźnię podróżników Samarkanda, Chiwa czy Buchara. To perły architektury, połączone najdłuższą drogą handlową starożytności  – Jedwabnym Szlakiem, którym przez ponad dwa tysiące lat podążały karawany kupców. Meczety, medresy i pałace Uzbekistanu były świadkami rozkwitu i upadku jednego z najpotężniejszych imperiów w dziejach świata – imperium Tamerlana. Współczesny Uzbekistan jest państwem świeckim, jednakże kultura islamu jest obecna w społeczeństwie uzbeckim. Do tego Uzbekistan należy do pierwszej „5” najbezpieczniejszych krajów świata.

.

TERMIN:

.

Program

1 dzień– przelot Warszawa – Taszkient

Wylot z Warszawy z przesiadką w Stambule. Lądowanie w Taszkencie – stolicy Uzbekistanu. Odprawa graniczna i inne formalności ( obowiązek wizowy dla obywateli polskich został obecnie zawieszony ). Transfer do hotelu.

2 dzień  – TASZKIENT

Zakwaterowanie i odpoczynek po podróży. Późne śniadanie i rozpoczęcie programu. Zwiedzamy TASZKIENT – wizyta w starej części miasta: kompleks Chazrati-Immam, składający się z kilku meczetów, medres ( szkół koranicznych) i biblioteki. Zobaczymy ozdobioną misternymi mozaikami medresę Barak Khan, Meczet Tilliya Sheik oraz medresę Muiy Mubarak z imponującą biblioteką. To miejsce przechowywania jednego z najważniejszych zabytków świata muzułmańskiego, czyli Koranu Osmana. To najstarszy zachowany egzemplarz Koranu, zrabowany przez Tamerlana. Mauzoleum Abu Kaffal Shashi – miejsce spoczynku Abu Bakra Muhammada Kaffal Shashiy który był jednym z czołowych myślicieli i poetów X wieku. Podczas zwiedzania starej części miasta nie może zabraknąć wizyty na największym z tradycyjnych bazarów Taszkientu – bazarze Chorsu. Orientalne bazary ze swoją feerią barw, zapachów i tradycyjnych smaków, przenoszą nas w zamierzchłe czasy karawan przemierzających Jedwabny Szlak.

Następnie spacer na Plac Niepodległości. Był to największy plac miejski w byłym Związku Radzieckim, na którym znajdował się niegdyś najwyższy pomnik Lenina (30 m wysokości). Dziś zastąpiono go wielkim globusem z mapą Uzbekistanu. Obecnie plac zdobi także statua Amira Timura, znanego jako Tamerlan. W pobliżu znajduje się pomnik Płaczącej Matki a także Ofiar II Wojny Światowej  z dziesiątkami mosiężnych tablic z nazwiskami ofiar. Spacer lokalnym Brodwayem na plac, który zdobi statua Amira Timura, znanego jako Tamerlan.

Taszkient dumny jest także ze swojego metra, uważanego za jedno z najpiękniejszych w krajach dawnego ZSSR – odwiedzimy jedną ze stacji.

Na koniec wizyta w rzymskokatolickiej prokatedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwaną „polskim kościołem”. Pomnik Żołnierzy Polskich poległych na ziemiach uzbeckich. Odwiedzimy także Polskie Centrum Kulturalne, nazywane ‘Świetlicą Polską”.

Kolacja w lokalnej restauracji. Powrót do hotelu, nocleg. 

3 dzień – Taszkient – przelot do Urgenczu – Chiwa 

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Urgenczu. Po przylocie przejazd do hotelu w Chiwie, aby pozostawić bagaże, a następnie zwiedzanie miasta.

Uzbekistan - Chiwa

CHIWA, miasto-muzeum, zwana „Miastem tysiąca i jednego domu”, to stolica starożytnego Chorezmu. W XVI w. miasto zostało stolicą Chanatu Chiwańskiego. Mimo, że od 1873 znajdowało się pod władzą Rosji, to jeszcze do 1922 roku, tak jak Buchara, było stolicą niezależnego emiratu.  Kompleks starego miasta został wpisany na listę UNESCO jako pierwszy z zabytków Uzbekistanu.

Podczas spaceru zobaczymy najważniejsze zabytki z różnych okresów świetności miasta. Wewnętrzna twierdza Ichan-Qala, otoczona imponującymi murami, kryje pałace, meczety, medresy, mauzolea, minarety, karawansaraje a także łaźnie. Ichan-Qala 70 wyjątkowe miasto-pomnik utworzone przez ponad 400 tradycyjnych domów mieszkalnych i blisko 70 zabytków architektury. Wśród najważniejszych jest Kunya Ark. „Stara Forteca” była rezydencją chanów Chiwy od XVII wieku.  Kalta Minar – dziś nazywany „krótkim”, a w zamierzeniu twórców miał być najwyższym minaretem w Chiwie. Rezydencję chanów pałac Tosh Hovli wybudowano w latach 30-tych XIX wieku.

Uzbekistan - mury Chiwy
Mury Chiwy

Kolacja w lokalnej restauracji. Powrót do hotelu na nocleg.

4 dzień –CHIWA – BUCHARA

Po śniadaniu, wykwaterowanie i wyjazd w kierunku Buchary (470 km). Po drodze zatrzymamy się na zdjęcia nad rzeką Amu-daria, dawniej zasilającą Jezioro Aralskie (obecnie wyschnięte).  Przejazd między pustyniami Kara-kum (Czarne Piaski) i Kyzył-kum (Czerwone Piaski). Po drodze postój nad rzeką Amu-Darią, znaną wielu zachodnim odkrywcom jako „Oxus”.
W Uzbekistanie są dwie główne rzeki: Amu-Daria (starożytna Oksus) oraz północna Syr-Daria (starożytna Yaksard). Długość rzeki Syr-daria wynosi 2213 km, a razem z jej dopływem Naryn to 3019 km. Amu-daria bierze swój początek w paśmie gór Hindukusz, we wschodnim Pamirze, z połączenia rzeki Pandż i Wachsz. Wpływała do Morza Aralskiego jako Amu-daria, a obecnie zanika na piaskach wysychającego jeziora. Pomiędzy Amu-darią a Jeziorem Aralskim znajduje się pustynia Kyzył – Kum. Warto pamiętać, że w dawnych czasach przejazd karawany z Chiwy do Buchary trwał pól miesiąca.

Po przyjeździe zakwaterowanie w hotelu. Kolacja i nocleg w Bucharze.

5 dzień – BUCHARA

Śniadanie i  całodzienne zwiedzanie BUCHARY – dawnej stolicy potężnego Emiratu Buchary.

Historia miasta sięga IV w p.n.e. Miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych na Jedwabnym Szlaku, centrum kultury, nauki. Tu  mieszkał Ibn Sina, w naszym kręgu kulturowym znany jako Awicenna, słynny filozof, poeta a zarazem lekarz. To miasto wielu legend. Między innymi o proroku Hiobie, który miał przemierzać te rejony. Według tradycji przyczynił się do powstania świętego źródła wody w Bucharze (Czaszma Ajub). Stare centrum Buchary także znajduje się na liście zabytków UNESCO.

Uzbekistan - buchara
Buchara

Najstarszym i emblematycznym  zabytkiem Buchary jest Cytadela Ark, z której rozpościera się piękna panorama miasta. Obok znajduje się meczet Bolo Hauz „Przy Stawie”,  zbudowany w 1712 roku, służył jako piątkowy meczet Buchary.

Zwiedzanie kompleksu Labi Hauz, który jest głównym placem Buchary i najpopularniejszym miejscem spotkań i odpoczynku turystów a także mieszkańców. Meczet Magoki Attori, który stanął w pogańskim centrum kultu ze świątynią czcicieli ognia oraz świątynią księżyca (Meh/Moh). Przed podbojem Arabów istniał tu także bazar, na którym handlowano posążkami bożków, miksturami leczniczymi i przyprawami.

Zajrzymy także do jednego z 4 średniowiecznych domów handlowych, gdzie wystawiali swoje towary kupcy z całego świata. Udamy się do tradycyjnego XIV-wiecznego hamammu (łaźni). Następnie przez pasaż handlowy z XVI w. do jedynego budynku w Bucharze pamiętającego czasy Timura – medresy Ulubeg i Abdulaziz Chana. Dzień zakończymy wizytą w kościele św. Andrzeja Apostoła.

Wieczorem kolacja w tradycyjnym domu ia także nauka gotowania tradycyjnego dania – płow / pilaw.

Powrót do hotelu na nocleg.

6 dzień – BUCHARA – SZACHRISABZ – SAMARKANDA
Uzbekistan - Szachribsaz

Śniadanie, a następnie wczesny wyjazd do Samarkandy. Po drodze postój w SZACHRISABZ i zwiedzanie miasta Timurydów. Rozpoczniemy od wizyty w ruinach pałacu Aksaray („Biały”), zbudowanego na początku okresu Timuridów. Ogromny portal, początkowo o wysokości 71 metrów, otoczony dwiema cylindrycznymi wieżami, które spoczywają na ośmiokątnych podstawach. Obecnie mierzą 44 metry. Zawalone sklepienie o wysokości 22,5 metra było największe w Azji Środkowej. W 2000 roku pałac został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.

Następnie zobaczymy kompleks Dorus Saodat , jedną z najbardziej majestatycznych i okazałych budowli tej epoki, kryjący nadal wiele zagadek. Znajduje się tu mauzoleum Dżehangira, zmarłego nagle najstarszego syna Timura.

Kompleks Dorut Tilovat,  to charakterystyczne trzy niebieskie kopuły. Największa to meczet Kok Gumbaz („Błękitna Kopuła”), a jej średnica szacowana jest na 46 m. Dwie mniejsze, symbolizują nadzieję i pokorę. To mauzolea mędrca szejka Szamszidin Kulal (jeden z założycieli sufizmu), duchowego mentora ojca Amira Timura – Muhammada Taragaya i samego Tamerlana oraz grobowiec klanu Timurydów (Kopuła Sayyidów). Wizyta na cmentarzu polskim w Szachrisabzie. W Uzbekistanie znajduje się ok. 20 cmentarzy polskich ze szczątkami polskich żołnierzy i cywilów, którzy pragnęli dołączyć do formującej się od sierpnia 1941 roku w Taszkiencie armii gen. Andersa.

Dalszy przejazd do Samarkandy. Zakwaterowanie w hotelu, a następnie kolacja i nocleg.

7 dzień – SAMARKANDA

Po śniadaniu całodzienne zwiedzanie miasta. SAMARKANDA, zwana jest dumnie „perłą Orientu”, dzięki swoim 140 obiektom o bezcennej wartości artystycznej a także kulturalnej, została umieszczona na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W rezultacie to jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych starożytnych miast na świecie, którego początki sięgają VII w. p.n.e. Szczyt potęgi osiągnęła za czasów Timura Chromego – Tamerlana. Ten okrutny najeźdźca, zwany też Żelaznym Emirem, z podbitych krajów sprowadzał najlepszych artystów i rzemieślników, by zbudować tu stolicę na miarę swoich ambicji. Chrześcijanie byli tu już w III wieku, a w późnym średniowieczu Samarkanda była nawet stolicą biskupią. 

Uzbekistan Samarkanda

Plac Registan („Piaskowy”) – olbrzymi plac miejski, otoczony trzema monumentalnymi medresami z XV a także XVII wieku. Budynki zachowały się do dzisiaj w niemal idealnym stanie mimo licznych trzęsień ziemi, jakie nawiedzały ten region. Jednym z najwspanialszych zabytków miasta jest meczet Bibi Chanum, zbudowany przez Tamerlana dla ukochanej żony. Obecnie jest to muzeum, jednak w XV wieku był jednym z największych i najpiękniejszych meczetów ówczesnego świata. Nekropolia Szach-i Zinda nazywana Aleją Mauzoleów ze wspaniałą dekoracją kafelkową. Zobaczymy także Gur-i Mir, czyli grobowiec Timura i jego potomków. 

Wielką sławą cieszy się  spektakl historyczno-etnograficzny w Teatrze El Merosi. Na koniec zaś czeka nas degustacja uzbeckiego wina i koniaków w Fabryce Chovrenko.

Wieczorem kolacja w restauracji. Powrót do hotelu. Nocleg.

Uzbekistan Samarkanda

.

8 dzień – SAMARKANDA  – TASZKiENT

Dzisiaj będziemy kontynuować zwiedzanie magicznej Samarkandy. Odwiedzimy obserwatorium Ulughbeka, najzdolniejszego wnuka Tamerlana. Pracując w obserwatorium, Ulughbek stworzył w 1437 r. katalog „Zidji Guragoni”, który zawierał informacje o 1018 ciałach niebieskich. Dzieło to cytował Heweliusz.

Następnie pospacerujemy po lokalnym Broadwayu w otoczeniu sklepów z pamiątkami, herbaciarni, słodyczy i warsztatów. Odwiedzimy orientalny bazar Siab, aby znaleźć tam tradycyjne uzbeckie wyroby rękodzielnicze oraz lokalne słodycze. Zobaczymy również wyjątkową fabrykę ręcznie robionych dywanów, w której pracuje ponad 400 kobiet oraz manufakturę papieru jedwabnego. Popołudniowy transfer do Taszkentu szybkim pociągiem Afrasiab. Nocleg w hotelu w Taszkiencie.

9 dzień – przelot powrotny do Europy

Śniadanie, przejazd na lotnisko i lot powrotny do Warszawy przez Stambuł.

.

TERMIN:

.

CENA:

od 20 os. – 3790 zł + 690 USD

min. 15 os. – 4190 zł + 890 USD

od 12 os. – 4390 zł + 950 USD

.

CENA ZAWIERA:

Przelot samolotem Warszawa – Taszkient – Warszawa z przesiadką w Stambule, wraz z bagażem rejestrowanym (23 kg) i podręcznym (8 kg + druga sztuka 40x35x12 cm, max. 2 kg), 

przelot wewnętrzny Taszkent-Urgencz ( limit bagażu 20 kg + 8 kg podręczny),

szybki pociąg (klasa ekonomiczna) Samarkanda -Taszkent,

transport klimatyzowanym autobusem lub busem (zależnie od liczebności grupy) w Uzbekistanie,

zakwaterowanie: 8 noclegów w hotelach 4* lub butikowych, pokoje 2/3-osobowe z łazienkami, 

wyżywienie: 8 śniadań ( w tym 1 pakietowe), 1 lunch i 7 obiadokolacji

usługi lokalnych przewodników, warsztaty kulinarne, pokazy a także degustacje wymienione w programie,

opiekę pilota- przewodnika- tłumacza ze strony biura, przewodnik miejscowy ( jęz. angielski i rosyjski), 

ubezpieczenie (KL, NNW, bagaż), obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny a także Turystyczny Fundusz Pomocowy.

.

CENA NIE ZAWIERA:

ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego (250 USD), 

bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wraz z kosztami ich rezerwacji – ok. 40 USD ( zbierane obowiązkowo przez pilota )

napojów do kolacji oprócz wody

ewentualnych opłat za fotografowanie

dobrowolnego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, które musi zostać zawarte w dniu podpisania umowy

Cena nie zawiera także opłat za ewentualne testy na COVID – PCR. Testy przed wylotem do Uzbekistanu a także ewentualnie na 24 godz. przed powrotem z Uzbekistanu nie są obecnie wymagane. Może pojawić się jednak taka konieczność.

***

Więcej ofert na stronie biura: https://www.sopol-lublin.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.