Podlasie
OFERTY AUTOKAROWE,  Polska

Podlasie – Polska egzotyczna

Podlasie to barwny i niewątpliwie egzotyczny świat pogranicza, gdzie osadnictwo polskie styka się z litewskim, ruskim a nawet tatarskim. Spotykamy tu także ślady Jadźwingów – średniowiecznych mieszkańców tych ziem czy Żydów. Z różnorodnością etniczną i kulturową łączy się także religijna. Współżyją obok siebie rzymskokatoliccy Polacy i Litwini, prawosławni Białorusini, greckokatoliccy Ukraińcy, staroobrzędowcy Rosjanie, czy sekciarze – wyznawcy proroka Ilji, a wreszcie muzułmańscy Tatarzy. Wszystko to tworzy charakterystyczną dla Kresów „egzotyczną” mozaikę etniczno-kulturowo-religijną.

.

Włodawa – Hanna – Jabłeczna – Kodeń – Hajnówka –  Białowieża – Kruszyniany –  Białystok  – Tykocin – Narwiański Park Narodowy – Supraśl – Grabarka

.

TERMIN:

.

1 dzień:  Chełm – Sobibór – Włodawa

Zbiórka o godz. …., a następnie wyjazd do CHEŁMA. Miasto ma bogatą historię, dwukrotnie było stolicą. Jego początki to gród na Górce. Obecnie wznosi się tam Sanktuarium Matki Bożej „Na Górce”. Ciekawostką Chełma są także unikalne podziemia kredowe – efekt wielowiekowej eksploatacji kredy. Zwiedzanie i możliwość spotkania z Duchem Bieluchem strzegącym podziemnych korytarzy.

Następnie przejazd przez Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie do kompleksu leśnego Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. Zwiedzanie Muzeum i Miejsca Pamięci na terenie dawnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w SOBIBORZE – spacer aleją kamieni do pomnika i Pola Kamieni, upamietniąjącego ofiary eksterminacji z całej Europy. Przejazd na nocleg do ośrodka nad Jezioro Białe. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

2 dzień: Włodawa – Hanna – Jabłeczna – Kodeń – Sarnaki – Grabarka – Hajnówka

Śniadanie. Zwiedzanie WŁODAWY – „miasta trzech kultur” – kościół i klasztor Paulinów pw. Św. Ludwika, zespół synagog (ze względu na remont muzeum zwiedzanie z zewnątrz), cerkiew pw. NMP oraz tzw. Czworobok na rynku miasta. Następnie przejazd do niewielkiej miejscowości HANNA, gdzie zobaczymy zabytkowy drewniany kościół z pięknymi polichromiami z XVIII wieku. Następny przystanek to jedyny męski klasztor prawosławny w Polsce w JABŁECZNEJ. Przejazd do KODNIA, gdzie w Sanktuarium MB Kodeńskiej przechowywany jest obraz Matki Bożej z Guadalupe wykradziony z Watykanu przez Mikołaja Sapiehę. Zwiedzanie zabytkowego kościoła p.w. św. Anny a także parku z pozostałościami zamku i dawnej cerkwii zamkowej. 

Podlasie - Garbarka

Dalsza trasa prowadzi wzdłuż malowniczej doliny Bugu. Krótki postój na zdjęcia w miejscowości SARNAKI, w pobliżu której w czasie II wojny światowej testowano sekretną broń Hitlera. Partyzanci AK przy pomocy mieszkańców zdobyli pocisk V2 a następnie przekazali go do Londynu. Przekraczamy Bug i ruszamy do GRABARKI. Wizyta  na  Świętej  Górze,  jak również zwiedzanie  cerkwii Przemienienia  Pańskiego. Wyjazd do HAJNÓWKI. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

3 dzień: Białowieża
Podlasie - żubry

Po śniadaniu zwiedzanie Soboru Św. Trójcy w Hajnówce, a następnie przejazd do BIAŁOWIEŻY i  Białowieskiego Parku Narodowego. Puszcza Białowieska stanowi unikalny na skalę Europejską kompleks leśny, ponieważ jest ostatnim lasem nizinnym w Europie. Puszcza leży na granicy Polski, jak również Białorusi i zajmuje ok. 1250 km², z czego polska część – 580 km². Zachowały się tu ekosystemy nie zmienione przez człowieka, z bogactwem fauny i flory. Na terenie puszczy utworzono 20 rezerwatów, wśród których najcenniejszy jest Białowieski Park Narodowy. Sercem puszczy jest przylegający do granicy z Białorusią fragment ponad 500-letniego lasu. Tutaj także, obok wilka i rysia żyje największa populacja wolnego żubra na świecie.

Pobyt w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, spacer szlakiem turystycznym przez słynną Puszczę Białowieską. Powrót na nocleg i obiadokolację.

4 dzień: Kruszyniany –  Supraśl – Białystok

Śniadanie, wykwaterowanie i wyjazd  do  miejscowości  KRUSZYNIANY.  Zwiedzanie  drewnianego  meczetu  z  końca  XVII  wieku, a także wizyta w „Jurcie  Tatarskiej”-  degustacja tradycyjnych potraw kuchni tatarskiej.  Następnie wizyta w SUPRAŚLU – zwiedzanie Monastyru Zwiastowania  Przenajświętszej Bogurodzicy z Muzeum Ikon. Następnie przejazd do  BIAŁEGOSTOKU  – stolicy Podlasia. Spacer po mieście: rynek, dawna zbrojownia, cerkiew Św. Mikołaja, jak również zwiedzanie Pałacu Branickich nazywanego „Polskim Wersalem” – reprezentacyjne pomieszczenia pałacu oraz Muzeum Medycyny i Farmacji.  Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

5 dzień: Tykocin – Narwiański Park Narodowy – powrót
Podlasie - Narew

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd  do  miejscowości TYKOCIN. Spacer  po  mieście:  rynek i charakterystyczna małomiasteczkowa zabudowa w okolicy Małego Rynku, kościół  Św.Trójcy,  dawna Wielka Synagoga, obecnie Muzeum Kultury Żydowskiej, pomnik  Stefana  Czarneckiego. Wizyta w zrekonstruowanym zamku: spacer po  podziemiach, Wieża Więzienna. Przejazd do Narwiańskiego Parku Narodowego. Spacer „Kładką wśród bagien” na terenie „Polskiej Amazonii” – platformy i punkty widokowe, z których  podziwiać można rozlewiska. Następnie przejazd do  miejscowości OSOWIEC, gdzie znajduje się rosyjska twierdza z XIX wieku: zwiedzanie fortu i muzeum twierdzy. 

.

CENA:

Grupa min. 40 os – 990 zł

Grupa min. 30 os – 1090 zł

Grupa min. 20 os – 1290 zł

.

CENA ZAWIERA:

Transport komfortowym autokarem, zakwaterowanie 4 noclegi w hotelach/pensjonatach/ośrodkach wypoczynkowych, pokoje 2/3-osobowe z łazienkami, 

wyżywienie: 4 śniadania i 4 obiadokolacje, opiekę pilota wycieczek, słuchawki systemu tour audio guide dla każdego uczestnika ubezpieczenie NNW, obowiązkowe składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy.

CENA NIE ZAWIERA:

Obligatoryjnej opłaty 200-250 zł – koszt biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz lokalnych przewodników wraz z kosztami ich rezerwacji (płatne pilotowi)

ewentualnej dopłaty do pokoju 1-osobowego (250 zł), 

dobrowolnego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, które musi być wykupione w dniu podpisania umowy

dodatkowych posiłków oprócz wymienionych.

Ww. program jest ramowy i może ulec zmianie kolejność zwiedzania w zależności od warunków atmosferycznych i godzin otwarcia zwiedzanych obiektów.

***

Więcej ofert na stronie biura: https://www.sopol-lublin.pl/