Dolny Śląsk - zamek Książ
OFERTY AUTOKAROWE,  Polska

DOLNY ŚLĄSK – pielgrzymka do sanktuariów Dolnego Śląska i Ziemi Kłodzkiej

Dolny Śląsk to region pełen najwyższej klasy zabytków – wspaniałych zamków i pałaców, ciekawych miast i miasteczek o pięknej zabudowie, podziemi a także skarbów przyrody. To kraina starych gór – Sudetów, rozciągających się na południu regionu i składających się z wielu odrębnych pasm o odmiennym charakterze. Najciekawsze z nich to Góry Stołowe. Znajdziemy tu także najstarsze w Polsce klasztory, które stały się perłami architektury barokowej. Stolicą regionu jest położony malowniczo nad Odrą Wrocław z imponującym rynkiem i ratuszem zaliczanym do najważniejszych w Polsce zabytków gotyckiej architektury mieszczańskiej. 

.

TERMIN: 27.06 – 02.07.2022

.

Program:

1 dzień: Trzebnica – Wrocław

Zbiórka o godz. … Przejazd na Dolny Śląsk do TRZEBNICY – zwiedzanie: Bazylika św. Jadwigi i św. Bartłomieja – miejsce kultu św. Jadwigi Śląskiej i najstarsze sanktuarium na Śląsku. Przejazd do dawnej dzielnicy uzdrowiskowej – tzw. Lasu Bukowego. Spacer do Kościółka p.w. Czternastu Świętych Wspomożycieli z Grotą z Lourdes. Przejazd do Wrocławia – zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja  i nocleg.


2 dzień: Wrocław

Po śniadaniu zwiedzanie WROCŁAWIA, stolicy Dolnego Śląska:  miejsce początków miasta – Ostrów Tumski z Bazyliką Archikatedralną św. Jana Chrzciciela, a następnie spacer po zabytkowej części miasta: Zakład Narodowy Ossolińskich, Uniwersytet Wrocławski z Aulą Leopoldyńską (chwilowo niedostępna), Rynek, Stare Jatki, kościół św. Elżbiety. Podczas spaceru z pewnością napotkamy także słynne wrocławskie krasnale. Czas wolny (możliwość zamówienia obiadu dla chętnych). Ewentualnie rejs statkiem po Odrze. Obiadokolacja, nocleg.

Dolny Śląsk - Wrocław
Panorama Wrocławia

3 dzień: Świdnica – Książ – Krzeszów

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do ŚWIDNICY – wizyta w Kościele Pokoju pw. Trójcy Świętej – to największa drewniana barokowa świątynia w Europie, należąca do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Obiekt wpisany jest na listę UNESCO.

Dolny Śląsk - Książ
Zamek Książ

Następnie przejazd do zamku Książ – to największy dolnośląski i trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Zwiedzanie wspaniałej rezydencji przybliży nam jej historię a także postaci kolejnych właścicieli – książąt  Hochbergów Pszczyńskich. Podczas II wojny światowej zorganizowano tu jedną z kwater Hitlera, w podziemiach i okolicy powstały tajne depozyty oraz laboratoria. Przejazd do Palmiarni z początków XX w. Kolekcja 80 gatunków roślin (palmy, sukulenty: kaktusy, agawy, aloesy) pod wysoką na 15 m szklaną kopułą, natomiast ściany palmiarni pokryto tufem wulkanicznym z Etny.

Dolny Śląsk - Kerzeszów

Po południu nawiedzimy leżące na sudeckim szlaku św. Jakuba Opactwo Pocysterskie i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w KRZESZOWIE, nazywane „perłą baroku”. W ołtarzu głównym znajduje się koronowany przez Jana Pawła II obraz Matki Bożej, którego malowanie „zleciły” według podań same Anioły. Przejazd do ośrodka w Kotlinie Kłodzkiej. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.


4 dzień:  Wambierzyce – Szczeliniec – Czermna – Duszniki Zdrój
Dolny Śląsk - Wambierzyce

Śniadanie, a następnie przejazd do WAMBIERZYC – „Śląskiego Jeruzalem”- Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin Patronki Ziemi Kłodzkiej. Obecna bazylika stoi na wzgórzu, gdzie w XII wieku w niszy wysokiego drzewa umieszczono figurkę Matki Boskiej. Według kronik w 1218 roku ociemniały Jan z Raszewa odzyskał w tym miejscu wzrok. Zwiedzanie Sanktuarium oraz Muzeum Ruchomej Szopki.

Kolejną wielką atrakcją regionu jest wizyta w Parku Narodowym Gór Stołowych, gdzie wypiętrzone skały piaskowca, poddane erozji przez wieki, utworzyły labirynt korytarzy i szczelin. Proponujemy łatwy spacer pośród niesamowitych form skalnych na Szczelińcu i wizytę w jednym z najbardziej niezwykle położonych schronisk górskich.

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m). Na jego płaskim szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego możemy podziwiać wspaniałe krajobrazy wielu pasm sudeckich. Aby wejść na samą górę musimy pokonać aż 600 kamiennych schodów. W utworach piaskowcowych, które budują Szczeliniec w wyniku procesów geologicznych wytworzyły się bajeczne ostańce i formy skalne. Wiele z nich ma oryginalne nazwy, takie jak: Małpolud, Wielbłąd, Słoń, Wiewiórka.

Następnie przejazd „drogą 100 zakrętów” do CZERMNEJ – to Sanktuarium Milczenia i Zadumy nad Życiem i Śmiercią. Zwiedzanie Kaplicy Czaszek, która powstała w 1804 r., jej wnętrze wypełnia 25-30 tys. ludzkich kości, ofiar licznych epidemii i wojen (1740-1763). Ostatnim punktem zwiedzania będzie uzdrowisko DUSZNIKI-ZDRÓJ. W programie spacer po parku zdrojowym z Teatrem Zdrojowym, gdzie znajduje się Dworek Chopina, w którym koncertował słynny pianista; (ewentualnie wizyta w Muzeum Papiernictwa ). Powrót do ośrodka, obiadokolacja i nocleg.

5 dzień: Bardo – Kłodzko – Złoty Stok – Paczków 

Po śniadaniu wyjazd do BARDA, gdzie odwiedzimy Bazylikę Nawiedzenia NMP z czczoną od wieków figurą Matki Bożej Strażniczki Wiary. Niedaleko Sanktuarium znajduje się Droga Krzyżowa i Źródełko Maryi, któremu przypisywane są właściwości lecznicze. Następnie przejazd do KŁODZKA – zwiedzanie: gotycki most św. Jana ozdobiony barokowymi rzeźbami, nazywany jest „małym mostem Karola”, ponieważ przypomina ten praski, Rynek, Kościół Wniebowzięcia NPM z figurką Madonny z czyżykiem, a także imponująca Twierdza Kłodzko z XVII/XVIII w.: bastiony naziemne z panoramą Kłodzka i okolic. 

Dolny Śląsk - twierdza Kłodzko

Przejazd do ZŁOTEGO STOKU. Zwiedzanie dawnej kopalni złota. To unikat w skali kraju. Zwiedzanie z przewodnikiem Sztolni Gertruda z tajemniczym Chodnikiem Śmierci, Sztolni Czarnej w jedynym w Polsce podziemnym wodospadem, przejazd kolejką, Muzeum Minerałów a także Mennicy. Na koniec przejazd do PACZKOWA, zwanego „polskim Carcassonne”, ze względu na doskonale zachowane mury średniowiecznego miasta z 19 basztami oraz trzema wieżami bramnymi  z XIV-XVI w. Zobaczymy także gotycki kościół obronny św. Jana Chrzciciela, ratusz oraz mury obronne.

Powrót do ośrodka, obiadokolacja, nocleg.


6 dzień: Arboretum w Wojsławicach – Góra św. Anny – powrót

Po śniadaniu wykwaterowanie, a następnie przejazd do Wojsławic. Zobaczymy tu niezwykłe Arboretum, powstałe na bazie XIX w. parku romantycznego i ogrodu różaneczników, a należące obecnie do Uniwersytetu Wrocławskiego. Obejmuje 62 ha, w tym 5 ha historycznego parku, szczyci się kolekcją drzew i krzewów, róż, azalii, lilii, różaneczników a także bukszpanów. Spacer w labiryncie alejek i kwietnych rabat.   

Przejazd na Górę św. Anny.  Znajdujące się tam Sanktuarium św. Anny, to popularne miejsce pielgrzymkowe słynące od wieków z kultu św. Anny Samotrzeciej, której gotycka figurka a także relikwie przechowywane są w bazylice. Sanktuarium znajduje się na jakubowym szlaku Via Regia, który prowadzi przez Polskę na zachód do Santiago de Compostela.

Po zakończonym zwiedzaniu wyruszymy w drogę powrotną. Powrót do ….. we późnych godz. wieczornych.

TERMIN: 27.06 – 02.07.2022

CENA:

Grupa min. 25 os – 1420zł

min. 20 os – 1540 zł

od 15 os – 1650 zł

Cena obejmuje:

przejazd komfortowym autokarem, 5 noclegów w domu pielgrzyma w centrum Wrocławia oraz hotelu/pensjonacie/ośrodku wypoczynkowym w ok. Kłodzka  (pokoje 2 i 3 os. z łazienkami), wyżywienie: 5 śniadań, 5 obiadokolacji, ubezpieczenie turystyczne NNW, zestawy słuchawkowe tour guide, opiekę pilota, Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

biletów wstępu, przewodników lokalnych, razem ok. 200 zł/os

Napoje do obiadokolacji inne niż woda/kompot, dodatkowe posiłki w wolnym czasie – płatne we własnym zakresie.
Dopłata za pokój 1 os. – 200 zł.

***

Więcej ofert na stronie biura: https://www.sopol-lublin.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: