Strona WWW

Oferta

MAGICZNE ZAKAUKAZIE

 

Pielgrzymka do Gruzji i

Armenii


TBILISI – MCCHETA – Kachetia – Ananuri – Gaudari – Kazbegi – Gori – KUTAISI – Batumi – Achalciche – Wardzia - Sevan – Noravank – Areni – Khor Virap – EREWAŃ – ECZMIADZYN – Zvartnos - GARNI – Geghard


Dzień 1: przelot do Tbilisi

Zbiórka uczestników na lotnisku Okęcie w Warszawie o 20.30. Wylot do Tbilisi o 22.30.

 

Dzień 2: Tbilisi – Mccheta

Przylot do Tbilisi o godz. 04.05. Spotkanie z przedstawicielem kontrahenta. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Odpoczynek. Śniadanie. Msza Św.Zwiedzanie najważniejszych zabytków stolicy Gruzji - Tbilisi. Przejazd Aleją Rustawelego do Placu Wolności. Wizyta w jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Tbilisi, czyli w kościele Matki Boskiej Metechskiej, który położony jest na malowniczej skarpie przy rzece Mtkwari. Zwiedzanie Twierdzy Narikala. Spacer po starówce. Zwiedzanie Katedry Sioni i jednocześnie siedziby Katolikosa Eliasza II, który jest zwierzchnikiem autokefalicznego kościoła gruzińskiego. Właśnie w Sioni jest przechowywany krzyż św. Nino, czyli jedna z najcenniejszych dla Gruzinów relikwii. Wyjazd do Mcchety znajdującej się 30 km od Tbilisi, w starożytności stolicy królestwa kaukaskiej Iberii, obecnie – miasta-muzeum, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie katedry Sweti Cchoweli, która jest prawdziwą perełką gruzińskiej architektury. Obiadokolacja. Powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 3: Tbilisi – Kazbegi - Tbilisi

Śniadanie. Msza Św. Wyjazd z Tbilisi w stronę Kazbegi tzw. Drogą Wojenną. Na trasie zwiedzanie malowniczej twierdzy Ananuri (XVI w.) nad rzeką Aragwi. Dalej trasa prowadzi przez narciarski kurort Gudauri (2200m.), a nastepnie wzdłuż rzeki Tergi przez przełęcz Krzyżową (2400m) do Kazbegi ( Stepancminda). Miasto otoczone jest gigantycznymi górami z malowniczym widokiem na jedną z najwyższych gór - Kazbek (5047 m), jednym z sześciu 5-tysięczników Kaukazu. Zgodnie z legendą Prometeusz był przykuty do skał góry Kazbek. Przejazd samochodami terenowymi do cerkwi Św. Trójcy Gergeti, pięknie położonej na wys. 2170 m npm, skąd przy dobrej pogodzie otwiera się wspaniały widok na górę. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja. Nocleg.

 

Dzień 4: Tbilisi – Bodbe – Signagi – Gurdjaani - Tbilisi

po śniadaniu wyjazd do Kachetii. Msza Św. Ten najbardziej znany gruziński region winny, leży na wschód od Tbilisi. Jadąc wśród malowniczych winnic, z wioskami winiarskimi i starymi cerkiewkami na wzgórzach. Zwiedzanie Bodbe - kompleksu klasztornego św Jerzego i grobem św Nino, która przyniosła chrześcijaństwo do Gruzji. Zwiedzanie "miasta wiecznej miłości" Signagi, które leży się na grzbiecie górskim z widokiem na dolinę Alazani. Przejazd do Gurdjaani, gdzie w prywatnej, rodzinnej winiarni można zapoznać się z tradycją produkcji wina na tych terenach a także przekonać się jak piecze się tradycyjny gruziński chleb – szoti oraz słodycze z orzechów i soku z winogron. Obiad, podczas którego poznamy tradycję gruzińskich biesiad z osobą tamady na czele. Powrót do Tbilisi. Nocleg.

Dzień 5: Tbilisi – Gori – Kutaisi

po śniadaniu i Mszy Św. wyjazd z Tbilisi. Postój w Gori – stolicy regionu Kartli – aby zobaczyc miejsce urodzenia J. Stalina. Następnie przejazd przez Przełęcz Suramską do Kutaisi, które było stolicą starożytnej Kolchidy. Zwiedzanie katedry Bagrati, a następnie klasztoru i akademii Gelati (XII w), założonych przez wielkiego gruzińskiego króla Dawida IV Budowniczego (obiekt na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO ). Wycieczka do krasowej jaskini Prometeusza, gdzie według legendy dał on ludziom ogień.. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

 

Dzień 6: Kutaisi – Batumi - Borjomi

Po śniadaniu przejazd do Batumi. Msza Św. Zwiedzanie Batumi: Plac Agronautów z posągiem Medei, spacer po nadmorskiej promenadzie. Czas wolny. Nastepnie zwiedzanie Ogrodu Botanicznego, gdzie jest ponad 5000 egzotycznych roślin, w tym ogród różany. Powrót do Kutaisi. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

 

Dzień 7: Achalciche – Wardzia - Sewan

Po śniadaniu przejazd do kościoła katolickiego na Mszę Św. a następnie zwiedzanie niedawno odrestaurowanej twierdzy Achalciche. W tym kompleksie, razem z cerkwią prawoslawną św. Mariny, usytuowany jest meczet, katolicki kościół i klasztor sióstr benedyktek, synagoga i ormiański kościół. Przejazd do Armenii. Na trasie  Następnie zwiedzanie skalnego miasta WardziA, które było zamieszkałe już w początkach naszej ery, a najwspanialszy rozwój przechodziło w czasach królowej Tamar w XII w. Z daleka, wykute w skale miasto, wygląda jak plaster miodu. Wyjazd w kierunku granicy z Armenią. Przekroczenie granicy, zmiana autokaru i przewodnika. Obiadokolacja i nocleg w Sewaniu.

 

Dzień 8: Jezioro Sewan – Garni – Gegard - Erewań

Msza Św. w hotelu. Po śniadaniu zwiedzanie klasztoru Sewanawank nad Jez. Sewan, skąd otwiera się wspaniała panorama największego z jezior Kaukazu - jeziora Sewan (1900 m npm), zwanego niebieską perłą Armenii. Następnie przejedziemy doi kanionu rzeki Azat, znajdziemy wspaniały przykład tutejszej architektury średniowiecza – zespół klasztorny Geghard, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Jest to kolejny ormiański monastyr, którego duża część została wykuta w skałach. Nazwa oznacza „Klasztor włóczni”, która miała zranić Jezusa Chrystusa w trakcie jego ukrzyżowania. Wg miejscowej tradycji została ona sprowadzona tutaj przez Apostoła Tadeusza. Grot jest przechowywany w muzeum w Eczmiadzynie. Wycieczka do Świątyni Garni. Zarówno cytadela jak i pogańska świątynia są pięknymi przykładami sztuki antycznej. Obiad u rodziny ormiańskiej, gdzie można będzie uczestniczyć w przygotowaniu tradycyjnego chleba ( lawasz ) i szaszłyków. Przejazd do Erewania. Zakwaterowanie, nocleg.

 

Dzień 9: Erewań – Eczmiadzyn – Zwartnoc

Śniadanie. Msza Św. Wycieczka po Erewaniu — to jedno z najstarszych miast na świecie - w 782 pne król Argiszti założył fortecę Erebuni. Zwiedzanie muzeum Matenadaran — Instytutu Rękopisów (V-XV wiek), która posiada 17000 starożytnych ormiańskich rękopisów. Podczas objazdu zobaczymy zbudowany w tradycyjnym armeńskim stylu Plac Republiki, Kaskadę - reprezentacyjne schody Erewania, Operę, Park Zwycięstwa ze statuą Matki Armenii, Pałac Prezydencki, Akademię Nauk, Parlament Narodowy. Wyjazd do Eczmiadzynu – religijnej i duchowej stolicy Armenii, siedziby katolikosa – głowy Autokefalicznej Cerkwii Ormiańskiej. Po drodze wizyta w kościele św. Rypsymy, uważanego za jeden z siedmiu cudów Armenii. Katedra w Eczmiadzynie znana jest jako centrum kościoła ormiańsko-gruzińskiego i jeden z pierwszych kościołów chrześcijańskich. Legenda mówi, że sam Jezus Chrystus zszedł z nieba na ziemię by wskazać św. Grzegorzowi Oświecicielowi, w którym miejscu chce by zbudował mu świątynię. W drodze powrotnej do Erewania zatrzymamy się przy ruinach świątyni w Zwartnoc, perły architektonicznej z VII wieku, zburzonego przez trzęsienie ziemi w 939 roku.  Obiekt ten znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powrót do Erewania. Na koniec Erewańska Fabryka Koniaków Ararat — założona przez kupca Nersesa Tairiantsa, działalność swą prowadzi od 1887 roku. W roku 1998 fabryka została sprywatyzowana i stała członkiem międzynarodowej grupy «Pernod Ricard». Obiadokolacja. Powrót do hotelu. Nocleg.

 

Dzień 10: Norawank – Areni – Khor Virap - Erewań

Śniadanie. Msza Św. Naszym pierwszym celem będzie klasztor Khor-Virap, który usytuowany jest w dolinie naprzeciw biblijnej góry Ararat, na której zgodnie z tradycją osiadła Arka Noego. Miejsce to związane jest ze Św. Grzegorzem Oświecicielem. Św.Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki zapalił tu modlitewne świeczki. Następnie pojedziemy zobaczyć sławny Klasztor Norawank (XIII-XX wiek), położony w kanionie czerwonych skał — jeden z najbardziej spektakularnych krajobrazów w kraju. Zwiedzanie Areni – najsłynniejszej winiarskiej wsi w Armenii. Degustacja win. Po drodze do Erewania zwiedzanie Przyjazd do Erewania. Obiadokolacja pożegnalna. Zakwaterowanie. Nocleg.

 

Dzień 11: powrót do Polski

Przejazd na lotnisko. Wylot do Warszawy o godz. 4.40. Przylot do Warszawy o godz. 6.30.

 

Termin: 29.09 – 09.10.2017 lub 06.10 – 16.10.2017

 

Cena dla grupy min. 30 osób: 1950 PLN + 710 USD

Cena dla grupy min. 35 osób: 1880 PLN + 680 USD

Cena dla grupy min. 40 osób: 1820 PLN + 650 USD

Cena dla grupy min. 45 osób: 1770 PLN + 640 USD

 

Cena obejmuje:

przelot na trasie Warszawa – Tbilisi / Erewań –Warszawa wraz z opłatami lotniskowymi i bagażowymi; transport komfortowym autokarem w Gruzji i Armenii; 9 noclegów w hotelach 3*: 4 noclegi w Tbilisi, 1 nocleg w Kutaisi, 4 noclegi w Erewaniu, standardowe pokoje 2-3 os. z łazienkami, wyżywienie HB – 2 posiłki dziennie: 9 śniadań, 9 obiadokolacji,; opieka pilota i lokalnych przewodników; ubezpieczenie KL i NNW. Degustacja wina w Kachetii, Areni i degustacja koniaku w Erewaniu.


Cena nie obejmuje:

Bilety wstępu 30 USD /opłata obowiązkowa/

dopłata do pokoju 1 osob. - 260 EUR

Obiady i inne usługi nie podane w programie

Wydatki osobiste.

Transportu na lotnisko i z lotniska w Warszawie.

 

Uwagi
•program jest ramowy i może ulec niezbednym zmianom
•dokument niezbędny do wyjazdu: paszport

 

Powrót