Strona WWW

Oferta

Pielgrzymka Do Gruzji i Armenii

Wycieczka do Gruzji i

Armenii


ERYWAŃ – ECZMIADZYN – Zvartnos - GARNI – Geghard – Khor Virap – Noravank – Areni - Sevan – Sanahin – Haghpat – TBILISI – MCCHETA – Ananuri – Gaudari – Kazbegi – Kachetia


Dzień 1: przelot do Erywania

Zbiórka uczestników i przejazd na lotnisko Okęcie w Warszawie o 17.00. Wylot do Erywania o 22.20.

 

Dzień 2: Eczmiadzyn – Zwartnoc – Erywań

Przylot do Erywania o godz. 03.50. Spotkanie z przedstawicielem kontrahenta. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Odpoczynek. Śniadanie. Wyjazd do Eczmiadzynu – religijnej i duchowej stolicy Armenii, siedziby katolikosa – głowy Autokefalicznej Cerkwii Ormiańskiej. Katedra w Eczmiadzynie znana jest jako centrum kościoła ormiańsko-gruzińskiego i jeden z pierwszych kościołów chrześcijańskich. Tradycja mówi, że sam Jezus Chrystus zszedł z nieba na ziemię by wskazać św. Grzegorzowi Oświecicielowi, w którym miejscu chce by zbudował mu świątynię. W drodze powrotnej do Erewania zatrzymamy się przy ruinach świątyni w Zwartnoc, perły architektonicznej z VII wieku, zburzonego przez trzęsienie ziemi w 939 roku.  Obiekt ten znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wycieczka po Erywaniu — to jedno z najstarszych miast na świecie - w 782 pne król Argiszti założył fortecę Erebuni. Podczas objazdu zobaczymy zbudowany w tradycyjnym armeńskim stylu Plac Republiki, Kaskadę - reprezentacyjne schody Erewania, Operę, Park Zwycięstwa ze statuą Matki Armenii, Pałac Prezydencki, Akademię Nauk, Parlament Narodowy. Powrót do Erewania. Na koniec Erewańska Fabryka Koniaków Ararat — założona przez kupca Nersesa Tairiantsa, działalność swą prowadzi od 1887 roku. W roku 1998 fabryka została sprywatyzowana i stała członkiem międzynarodowej grupy «Pernod Ricard». Obiadokolacja. Powrót do hotelu. Nocleg.

 

Dzień 3: Erywań – Garni – Gegard - Erywań

Śniadanie. Zwiedzanie muzeum Matenadaran — Instytutu Rękopisów (V-XV wiek), która posiada 17000 starożytnych ormiańskich rękopisów. Następnie przejedziemy doi kanionu rzeki Azat, znajdziemy wspaniały przykład tutejszej architektury średniowiecza – zespół klasztorny Geghard, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Jest to monastyr, którego duża część została wykuta w skałach. Nazwa oznacza „Klasztor włóczni”, która miała zranić Jezusa Chrystusa w trakcie jego ukrzyżowania. Wg miejscowej tradycji została ona sprowadzona tutaj przez Apostoła Tadeusza. Grot jest przechowywany w muzeum w Eczmiadzynie. Wycieczka do Świątyni Garni. Zarówno cytadela jak i pogańska świątynia są pięknymi przykładami sztuki antycznej. Obiad u rodziny ormiańskiej. Powrót do Erewania. Nocleg.

 

Dzień 4: Khor Virap – Norawank – Jezioro Sewan

Śniadanie. Naszym pierwszym celem będzie klasztor Khor-Virap, który usytuowany jest w dolinie naprzeciw biblijnej góry Ararat, na której zgodnie z tradycją osiadła Arka Noego. Miejsce to związane jest ze Św. Grzegorzem Oświecicielem. Św.Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki zapalił tu modlitewne świeczki. Następnie pojedziemy w kierunku prowincji Sjunik, aby zobaczyć sławny Klasztor Norawank (XIII-XX wiek), położony w kanionie czerwonych skał — jeden z najbardziej spektakularnych krajobrazów w kraju. Obiad w restauracji oraz degustacja win. Po drodze do Erewania postój w Areni – najsłynniejszej winiarskiej wsi w Armenii. Następnie pojedziemy malowniczą trasą przez przełęcz Selima nad jezioro Sewan. Zakwaterowanie, nocleg.

 

Dzień 5: Sewań – Sadakhlo– Sanahin - Haghpat - Tbilisi

Po śniadaniu zwiedzanie klasztoru Sewanawank nad Jez. Sewan, skąd otwiera się wspaniała panorama największego z jezior Kaukazu - jeziora Sewan (1900 m npm), zwanego niebieską perłą Armenii. Wyjazd w kierunku granicy z Gruzją. Wizyta w klasztorach wpisanych na listę UNESCO Sanahin ( z X w.) i Haghpat (z X-XIII w.) w pobliżu Alaverdi. Obiad. Przekroczenie granicy gruzińsko-ormiańskiej w Sadakhlo – zmiana autobusu i przewodnika. Przejazd do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

 

Dzień 6: Tbilisi – Mccheta

Sniadanie. Zwiedzanie najważniejszych zabytków stolicy Gruzji - Tbilisi. Przejazd Aleją Rustawelego do Placu Wolności. Wizyta w kościele Matki Boskiej Metechskiej, który położony jest na malowniczej skarpie przy rzece Mtkwari. Zwiedzanie Twierdzy Narikala. Spacer po starówce. Zwiedzanie Katedry Sioni - dawnej siedziby Katolikosa Eliasza II, który jest zwierzchnikiem autokefalicznego kościoła gruzińskiego. Tu jest przechowywany krzyż św. Nino, czyli jedna z najcenniejszych dla Gruzinów relikwii. Wyjazd do Mcchety znajdującej się 30 km od Tbilisi, w starożytności stolicy królestwa kaukaskiej Iberii, obecnie – miasta-muzeum, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie katedry Sweti Cchoweli, gdzie znajduje się relikwia szaty Chrystusa. Obiadokolacja. Powrót do hotelu i nocleg.

 

7 dzień: Kazbegi - Tbilisi

Śniadanie. Wyjazd z Tbilisi w stronę Kazbegi tzw. Drogą Wojenną wzdłuż doliny rzeki Aragwi. Na trasie zwiedzanie malowniczej twierdzy Ananuri (XVI w.) nad zbiornikiem żinwalskim. Dalej trasa prowadzi przez narciarski kurort Gudauri (2200m.), a nastepnie przez przełęcz Krzyżową (2400m) i wzdłuż rzeki Tergi do Kazbegi ( Stepancminda). Miasto otoczone jest gigantycznymi górami z malowniczym widokiem na jedną z najwyższych gór - Kazbek (5047 m), jednym z sześciu 5-tysięczników Kaukazu. Zgodnie z mitem greckim, Prometeusz był przykuty do skał góry Kazbek. Przejazd samochodami terenowymi do cerkwi Św. Trójcy Gergeti, pięknie położonej na wys. 2170 m npm, skąd przy dobrej pogodzie otwiera się wspaniały widok na górę. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja. Nocleg.

 

Dzień 8: Tbilisi – Bodbe – Signagi – Gurdjaani - Tbilisi

Śniadanie. Wyjazd do Kachetii. Ten najbardziej znany gruziński region winny, leży na wschód od Tbilisi. Jadąc wśród malowniczych winnic, z wioskami winiarskimi i starymi cerkiewkami na wzgórzach. Zwiedzanie Bodbe - kompleksu klasztornego św Jerzego i grobem św Nino, która przyniosła chrześcijaństwo do Gruzji. Zwiedzanie "miasta wiecznej miłości" Signagi, które leży się na grzbiecie górskim z widokiem na dolinę Alazani. Przejazd do Gurdjaani, gdzie w prywatnej, rodzinnej winiarni można zapoznać się z tradycją produkcji wina na tych terenach a także przekonać się jak piecze się tradycyjny gruziński chleb – szoti oraz słodycze z orzechów i soku z winogron. Obiad, podczas którego poznamy tradycję gruzińskich biesiad z osobą tamady na czele. Powrót do Tbilisi. Nocleg.

 

Dzień 9: powrót do Polski

Przejazd na lotnisko. Wylot do Warszawy o godz. 4.55. Przylot do Warszawy o godz. 6.40. Powrót autokarem do Lublina.

 

 

Termin: 27.09 – 05.10.2019

 

Cena dla grupy min. 30 osób: 1970 zł +550 USD

Cena dla grupy min. 35 osób: 1910 zł + 530 USD

Cena dla grupy min. 40 osób: 1860 zł +520 USD

 

Cena obejmuje:

Przelot na trasie Warszawa – Tbilisi / Erewań –Warszawa wraz z opłatami lotniskowymi i bagażowymi; transport na/z lotniska; transport klimatyzowanym autokarem w Gruzji i Armenii; 7 noclegów w hotelach 3*: 3 noclegi w Tbilisi oraz wczesne zakwaterowanie po przylocie, 1 nocleg w Sewaniu, 2 noclegi w Erewaniu, standardowe pokoje 2-3 os. z łazienkami, wyżywienie HB – 2 posiłki dziennie: 7 śniadań, 7 obiadokolacji lub obiadów ( zgodnie z programem ); opieka pilota i lokalnych przewodników; ubezpieczenie KL i NNW. Degustacja wina w Kachetii, Noravank/ Areni i degustacja koniaku w Erewaniu.


Cena nie obejmuje:

Bilety wstępu 20 USD /opłata obowiązkowa/

dopłata do pokoju 1 osob. - 260 EUR

Obiady i inne usługi nie podane w programie

Wydatki osobiste.

 

Uwagi
•program jest ramowy i może ulec niezbednym zmianom
•dokument niezbędny do wyjazdu: paszport

 

 

 

Powrót